Nacházíte se

Premiéři Cameron a Nečas navštívili PALS, ELI a tokamak COMPASS

23. června přišla do laserové laboratoře PALS, společného pracoviště Fyzikálního ústavu a Ústavu fyziky plazmatu, vzácná návštěva - premiéři Velké Británie a České republiky David Cameron a Petr Nečas. Provázel je předseda AV ČR Jiří Drahoš.

Oba představitelé se při prohlídce PALS (Prague Asterix Laser System) zajímali také o budoucí laserové centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech. Výzkumné středisko, kde se mají realizovat vědecké projekty zahrnující interakci světla s hmotou na intenzitě 10 krát větší než současně dosažitelné hodnoty, bude do značné míry i výsledkem úzké spolupráce s Velkou Británií. Premiéři Cameron a Nečas se v této souvislosti shodli, že ELI patří mezi jejich priority v oblasti VaV.

„Británie vždy byla a bude mezi prvními v oblasti vědeckých a technologických inovací. Těší mě vidět, že Rutherford Appleton Laboratory a další britské instituce hrají tak důležitou roli v rozvoji sektoru vědy a výzkumu v České republice,“ konstatoval David Cameron. Oba politici také ocenili, že vědecké nástroje ELI Beamlines najdou uplatnění v široké škále vědeckých odvětví od laboratorní astrofyziky po medicínu, chemii, biologii nebo materiální vědy.

Poté premiéři s doprovodem navštívili nedávno dokončenou laboratoř tokamaku COMPASS. Výzkum na tokamaku je zaměřen na problémy související s řízením termojaderné fúze, která představuje prakticky nevyčerpatelný a ekologicky přijatelný zdroj energie. Tokamak COMPASS byl získán na doporučení EURATOM právě z britského Culham Center for Fusion Energy.

Galerie: