Nacházíte se

Události

Seminář / Úterý, 31.07.2018 10:00

Yukio Hasegawa, Yasuo Yoshida, and Howon Kim (The Institute for Solid State Physics, Univ. Tokyo, Kashiwa, 277-8581 Japan)

Using low-temperature ultrahigh vacuum scanning tunneling microscopy (STM) we have obtained real-space images showing orbital order on a Co-terminated surface of CeCoIn5, which is a heavy-fermion superconducting material. Because of the 4-fold symmetry, 3dxz and 3dyz orbitals of the Co atoms are energetically degenerated. However, on the surface, because of the reduced coordination number and resulting enhanced electron correlation, the capability of the electron screening is suppressed. As a result, in order to reduce the Coulomb repulsive energy alternating unoccupation of the two 3d...

Oznámení / Středa, 05.09.2018 08:30 - 18:00

Těšíme se na Vás na stánku Fyzikálního ústavu na Festivalu vědy v Praze na Vítězném náměstí (Kulaťák). Festival vědy aneb zábavná vědecko-technická laboratoř je outdoorová akce, která je určena dětem, studentům i zvídavé veřejnosti bez omezení věku, vstup zdarma.

Festival vědy je společným projektem vysokých škol, akademických a volnočasových institucí, který vznikl již před šesti lety. Na Festivalu vědy se v našem stánku dozvíte, jak vypadají dráhy protonů, částic alfa, elektronů a mionů, či jak fungují moderní detektory a systémy na zpracování dat na urychlovači LHC a...

Workshop / Pondělí, 10.09.2018 - Pátek, 14.09.2018

The Gravity@Prague summer school will feature a set of advanced lecture courses around the theme of gravity given by experts in the field. The courses are aimed at advanced graduate students and young postdocs who have a strong interest in the theoretical aspects of gravity and in using gravitational theory to model the universe.

Lecturers and topics:

Geoffrey Compère: Infrared Structure of Gravity
Matthias Gaberdiel: Higher-Spin Field Theories
Zohar Komargodski: Conformal Field Theory
Samaya N....