Nacházíte se

Události

Seminář / Úterý, 17.09.2019 10:00

John Bigeon (Université de Rennes 1, FRANCE)

The wide use of active media in nanophotonics requires the understanding and control of a multitude of light matter interactions at the nanoscale. In the first part, i will present how the formation of ultra-dense arrays of dyes with designed molecular orientation manifests unique feature in nanophotonics. For example, we have determined that the strong coupling regime, regime where the light-matter interaction gives rise to hybrid states depends on the molecular orientation of dyes. When this consideration is applied to nanostructures (distributed feedback laser or bowties), original effects...

Seminář / Pátek, 20.09.2019 13:00

Václav Eigner (Oddělení strukturní analýzy)

Seminář / Úterý, 24.09.2019 15:00

Prokop Hapala (Department of Condensed Matter Theory, FZÚ AV ČR, v.v.i. and Department of Applied Physics, Aalto University Espoo, Finland)

Abstract: In recent decade Atomic Force Microscopy with tip functionalized by carbon monoxide (CO) provided unique tool to experimentally image sub-molecular details of individual organic molecules [1]. In principle it allows to map distribution of electron density and electrostatic potential, which is of great importance e.g. for on-surface chemistry. Direct interpretation of the images is however complicated by convolution of electric fields and strong relaxation of CO molecule causing severe image distortions. This problem can be partially overcome by simple mechanical...

Oznámení / Pátek, 27.09.2019 18:00 - 23:00

Těšíme se na Vás na 15. ročníku Noci vědců, která proběhne v pátek 27. 9. 2019!

Přijďte se podívat do našich pracovišť na Slovance, v Cukrovarnické a Dolních Břežanech, kde na vlastní oči spatříte laboratoře, v nichž se dělá špičková věda.

Máme pro vás připraveny exkurze do našich laboratoří vhodné pro rodiny s dětmi, interaktivní exponáty a workshopy pro starší, přednášky a diskuze s vědci pro širokou veřejnost či specializovaný program pro studenty vysokých škol.

Objevte kouzla fyziky ve světě kolem nás v neopakovatelné atmosféře nočních hodin!

Podrobný...

Workshop / Pondělí, 02.12.2019 09:00 - Úterý, 03.12.2019 18:00

Lukáš Palatinus, Mariana Klementová, Petr Brázda

Tento workshop vysvětluje a demonstruje metodu elektronové difrakční tomografie. S využitím praktických příkladů předvádí celý proces počínající sběrem elektronových difrakčních dat a jejich zpracováním, pokračující řešení fázového problému a završený upřesněním krystalové struktury za využití kinematické nebo dynamické teorie.

Stránka workshopu
Stránka programu Jana2006
Ostatní workshopy tohoto typu