Marta Rážová

Funkce zaměstnance
Sekretářka
Telefon
266 05 2666
E-mail
razova [at] fzu.cz
Lokalita
Slovanka
Místnost
209

Ing. Petra Janošková

Funkce zaměstnance
Sekretářka
Telefon
266 05 2665
E-mail
janoskova [at] fzu.cz
Lokalita
Slovanka
Místnost
226A
Souhrn

Pracovníci oddělení vývoje detektorů a zpracování dat se ve spolupráci s dalšími odděleními sekce 1 podílejí na výzkumu základních vlastností hmoty. Pro tento výzkum vyvíjejí a testují pokročilé detektory a provozují výpočetní infrastruktury pro zpracování a ukládání dat.

Text
Testování křemíkových detektorů
Popis
Testování křemíkových detektorů

Nejznámější z projektů, kterých se účastníme, je experiment ATLAS (http://atlas.cern) na urychlovači LHC (https://home.cern/science/accelerators/large-hadron-collider) v Evropském středisku CERN (https://home.cern/ ) v Ženevě. Podíleli jsme se na jeho přípravě, výrobě, kompletaci a dále na sběru dat a jejich zpracování. Toto úsilí vedlo k objevu Higgsova bosonu v roce 2012, za který byla následně udělena Nobelova cena teoretikům, kteří jeho existenci o 50 let dříve předpověděli. Nyní se v laboratoři pro testování křemíkových detektorů věnujeme přípravě modernizace vnitřního detektoru ATLAS proměřováním charakteristik senzorů před a po ozáření a organizací testování těchto detektorů na testovacích svazcích částic.

U dalšího obřího detektoru neutrin NOvA (https://novaexperiment.fnal.gov/) ve FERMILAB (http://www.fnal.gov/) jsme přispěli k vývoji a stavbě detektoru a nyní koordinujeme sběr dat a podílíme se na jejich zpracování. Pro další neutrinový experiment DUNE provádíme simulace a testy na předprodukčních verzích detektoru.

V menší čisté laboratoři proměřujeme SiPM senzory a vyvíjíme unikátní kalibrační systém pro kalorimetry. Podílíme se na vývoji systému sběru dat pro projekt CALICE (https://en.wikipedia.org/wiki/CALICE).

Diskové úložiště dat
Popis
Diskové úložiště dat