Letošní prestižní zlatou medaili SASP Erwina Schrödingera obdržel profesor Karl-Heinz Ernst za průkopnický příspěvek k základním a aplikovaným aspektům povrchových věd, stereochemie, chirality a nanomateriálů. Cena byla udělena v únoru na XXIV. sympoziu o atomové, klastrové a povrchové fyzice (SAPS) v italském Andalu.
Slavnostní předávání cen SASP se koná každé dva roky v rámci konference, a přestože se jí profesor Ernst, který rovněž působí ve FZÚ, účastní již mnoho let, nikdy ho nenapadlo, že by se jednou mohl stát laureátem. „Hodnotu ceny poznáte podle toho, když se podíváte, kdo ji získal před vámi. To jejího držitele dělá výjimečnějším," komentoval Ernst ocenění v našem rozhovoru.
Letos byla cena udělena překvapivě hned dvěma vědcům spojeným s Prahou. Druhou oceněnou je renomovaná vědkyně Jana Roithová. Oba laureáti byli překvapeni, protože o slavnostním předání ceny se člověk dozví až ve chvíli, kdy je vyzván na podium.
Pohled na výzkum
Profesor Ernst proslul výzkumem v oblasti povrchových věd, zejména heterogenní katalýzy. „Pro mě je heterogenní katalýza v podstatě nejdůležitějším procesem, který v moderní společnosti máme. Mým cílem není lepší pochopení katalýzy, ale využívám stejný proces k výzkumu nebo tvorbě nových materiálů,“ vysvětluje. Tyto molekuly s velmi specifickými fyzikálními vlastnostmi by mohly být v budoucnu využity pro nové typy elektroniky či molekulární elektroniku.
Jako mladý výzkumník dostal Ernst nápad a zaujaly ho tyto zvláštní molekuly. Původně plánoval, že na nich bude pracovat jen několik let, ale nyní uplynuly téměř tři desítky let a stále ho fascinují. Molekuly připomínají spirálovité schody a vykazují zajímavý efekt: fungují jako filtr a propouštějí pouze určité elektrony. Tento nový efekt není dosud zcela pochopen, a proto je předmětem jeho současného výzkumu, kterému se věnuje i v Praze spolu s kolegy v Cukrovarnické. Ti nezávisle na jeho výzkumu vyvíjeli a zkoumali podobné přístupy, což nakonec vedlo k jejich spolupráci.
Úloha umělé inteligence ve výzkumu
Na otázku ohledně role umělé inteligence ve výzkumu byl profesor Ernst opatrný: „Až bude možné kombinovat umělou inteligenci s roboty v laboratoři, tak to bude revoluce, ale nevím, zda z toho vzejde něco opravdu dobrého.“
V současné době existují i přístupy, kdy umělá inteligence vyvíjí nejen molekuly, ale i materiály. Tento přístup je však kontroverzní, protože je založen na počítačových výpočtech a materiály nemusí vůbec existovat nebo mohou být nebezpečné, protože není jasné, zda je možné molekuly vyrobit. Příkladným scénářem by mohlo být experimentování s umělou inteligencí s cílem zjistit, zda po zadání určitých údajů dokáže vytvořit molekulu, podobně jako to udělal nositel Nobelovy ceny Ben Feringa.
Profesor Ernst sice odchází ze své současné pozice na univerzitě v Curychu do důchodu, ale plánuje pokračovat ve výzkumu v Praze a nadále přijímat nové výzvy.
Medaili SASP Erwina Schrödingera v minulosti obdrželi:
2022 – Gereon Niedner-Schatteburg, Kaiserslautern, Německo
2020 – Frédérik Merkt, Curych, Švýcarsko
2018 – Tom Rizzo, Lausanne, Švýcarsko
2016 – Roberto Marquardt, Strasbourg, Francie a Paul Scheier, Innsbruck, Rakousko
2014 – Stephen D. Price, Londýn, Velká Británie
2012 – Dieter Gerlich, Chemnitz, Německo a John Maier, Basilej, Švýcarsko
2010 – Kurt Becker, New York, USA
2008 – Helmut Schwarz, Berlín, Německo
2006 – Davide Bassi, Trento, Itálie a Martin Quack, Curych, Švýcarsko
2004 – Anna Giardini, Řím, Itálie
2002 – Eugen Illenberger, Berlín, Německo
2000 – Jean H. Futrell, Richland, USA
1998 – Eldon Ferguson, Boulder, USA a Chava Lifshitz, Jeruzalém, Izrael
1996 – Werner Lindinger a Tilmann Märk, Innsbruck, Rakousko
1994 – Zdenek Herman, Praha, Česká Republika
1992 – David Smith, Birmingham, Velká Británie