Aktivity pro střední školy
Odkazy aktivit podporující badatelskou činnost SŠ studentů ve fyzice
Aktivity, na nichž se nějakým způsobem podílím
- Turnaj mladých fyziků, https://www.tmfcr.cz/. Soutěž 5-členných týmů. Týmy během domácí přípravy řeší všemi dostupnými prostředky 17 obecně zadaných úloh. Vlastní soutěž spočívá v hodnocené modelové vědecké diskusi, v níž týmy prezentují svoje řešení a rozebírají řešení soupeřů.
- VYDRA – Výlet do reálné vědecké práce ve fyzice, https://www.tmfcr.cz/vydra.php. Kurzy podporující přípravu studentů na badatelské aktivity.
- Otevřená věda, https://www.otevrenaveda.cz/. Nabídka vědeckých stáží na ústavech Akademie věd ČR.
Další aktivity s badatelským charakterem
- Středoškolská odborná činnost, https://www.soc.cz. Tvůrčí aktivita, která má účel podporovat řešení vlastních témat, zpracování odborných prací a umožňovat jejich veřejnou prezentaci formou soutěžních přehlídek.
- T-expedice (https://t-expedice.cz/), které jsou součástí aktivit TALNETu, https://talnet.info.
- Týden vědy na Jaderce, https://tydenvedy.fjfi.cvut.cz/. Akce pro středoškoláky, kteří chtějí během týdne poznat, jak pracují vědci, vyzkoušet si to, dozvědět se mnoho nového z oblasti přírodních a technických věd a navštívit zajímavá místa v Praze.
- Debrujáři, https://www.debrujar.cz/, a mezinárodní soutěž Pohár vědy (SŠ, ZŠ, i MŠ), která nabízí skupinové badatelské, experimentální a komunikační aktivity související s řešením teoretických i praktických problémů z různých oborů fyziky, chemie, matematiky, techniky či biologie a ekologie a podporuje kreativitu a technické, manuální a ICT dovednosti.
Další zajímavé fyzikální aktivity
- Fyzikální olympiáda, http://fyzikalniolympiada.cz/.
- Fyziklání, https://fyziklani.cz/ a Fyziklání Online, https://online.fyziklani.cz/.
- Fyzikální Náboj, https://physics.naboj.org/cz/cs/.
- FYKOS, https://fykos.cz/.
- Seznam aktivit FZÚ pro středoškoláky, https://www.fzu.cz/popularizace/akce.
- Seznam aktivit FJFI pro středoškoláky, https://www.fjfi.cvut.cz/cz/media-a-verejnost/akce-pro-stredni-skoly.
- Seznam aktivit MFF pro středoškoláky, https://www.mff.cuni.cz/cs/kdf/akce-pro-zaky-zs-a-ss, a https://opmk.mff.cuni.cz/wiki/.
- Částicová Praha, https://ipnp.cz/cfs/index.php/casticova-praha-2024/.
Nabídka přednášky pro SŠ
Terahertzové záření – tajemná mezera mezi mikrovlnnou a infračervenou oblastí
Zaměření: optika a fyzika pevných látek
Elektronická zařízení a optické přístroje využívají nejběžnější části spektra elektromagnetického záření. Přemýšleli jste ale někdy o tom, co se nachází mezi těmito spektrálními oblastmi?
V přednášce vás seznámíme s unikátní metodou terahertzové spektroskopie v časové doméně. Vysvětlíme vám, proč terahertzová oblast dodnes patří mezi nejméně prozkoumanou část elektromagnetického spektra, a proč ji tedy často nazýváme „terahertzová mezera“. Podíváme se na perspektivní aplikace terahertzového záření, které dnes zahrnují především zobrazovací metody včetně trojrozměrné tomografie nebo bezkontaktní měření tloušťky v řadě průmyslových odvětví.
Necháme vás také nahlédnout pod pokličku současného výzkumu. Pomocí terahertzového záření umíme pochopit chování mnoha látek; můžeme například sledovat pohyb nábojů v pevných látkách, nebo kmity atomů krystalové mříže.
Možná je i exkurze do Fyzikálního ústavu AV ČR.
Další přednášející a témata naleznete na stránkách České fyzikální společnosti, http://ipnp.cz/cfs/index.php/2020/09/02/kontakty-na-vedce/.
last change October 02, 2024 | (home page) |
---|