V Centru ELI Beamlines byl 5. února 2021 demonstrován provoz laserového systému L3-HAPLS na úrovni 0.5 PW při opakovací frekvenci 3.3 Hz. V provedených zkouškách byly pulsy generované laserovým řetězcem komprimovány ve vakuovém PW kompresoru pomocí čtyř velkoplošných difrakčních mřížek.
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga, předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR Michael Prouza podepsali dne 20. ledna 2021 Memorandum o vzájemné spolupráci při výkonu členství ČR v právnické osobě ELI ERIC
Studenti se již nyní mohou na webu www.talentovka.cz zapojit do internetového kola, ve kterém na ně čeká několik příkladů. Dvanáct nejlepších řešitelů si pak v říjnu během třídenního finále vyzkouší simulaci skutečného vědeckého experimentu v profesionálních laboratořích laserových center.
Vědecké centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech ve Středočeském kraji tvoří 300 expertů z 30 zemí světa. Rozhovor s hlavním manažerem vědeckého centra ELI Beamlines Romanem Hvězdou nejen o jeho vzniku a zaměření.
Když Evropská komise před necelým desetiletím schválila projekt výstavby a vývoje laserových systémů ELI (Extreme Light Infrastructure), dala zelenou první velké výzkumné infrastruktuře za někdejší železnou oponou. Jeden z pilířů této „největší světové laserové laboratoře“, jak ji charakterizoval prestižní vědecký časopis Nature, se v následujících letech podařilo dobudovat ve středočeských Dolních Břežanech.
ELI Beamlines je největší výzkumný projekt v novodobých českých dějinách a od loňského léta v něm funguje unikátní laserový systém o délce 17 metrů, s nejvyšším průměrným výkonem na světě, který na zlomek času dokáže vytvořit nejteplejší místo ve vesmíru.
Laserová centra v rámci Talentové akademie ojedinělým způsobem pomáhají vychovávat další generaci vědců. Nejlepším účastníkům Talentové akademie je nabídnuta další spolupráce právě v těchto laserových center.