Vánoční sbírka pro Klokánek: Druhý ročník přinesl radost i pomoc tam, kde je potřeba
V předvánočním období jsme již podruhé uspořádali sbírku na podporu Klokánku v Praze 8, který poskytuje zázemí dětem v těžkých životních situacích.
V předvánočním období jsme již podruhé uspořádali sbírku na podporu Klokánku v Praze 8, který poskytuje zázemí dětem v těžkých životních situacích.
Vědci z Laboratoře biofyziky Fyzikálního ústavu AV ČR pod vedením Olega Lunova po 2,5 letech intenzivní práce představili průlomovou platformu na bázi DNA nanostruktur, která umožňuje cíleně ovlivňovat funkce lyzozomů v buňkách.
Vědkyně a vědci z Laboratoře funkčních biorozhraní Fyzikálního ústavu AV ČR pokročili ve vývoji kompaktního, plně přenosného a rychlého biodetekčního zařízení a demonstrovali jeho účinnost při detekci bakteriálních a virových patogenů v široké škále vzorků potravin.
Hana Lísalová, vedoucí Laboratoře funkčních biorozhraní ze Sekce optiky, dosáhla významného úspěchu na letošním pátém ročníku konference International Conference on Bioinspired and Zwitterionic Materials, která se konala na Cornell University v USA. Získala zde prestižní ocenění Mid-career Award za svůj přínos k vývoji nové generace antifoulingových vrstev s biofunkčními prvky, biosenzorů a biomimetických systémů.
Vědecký tým z Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky vedený Zdeňkem Hubičkou a Jiřím Olejníčkem dosáhl významného pokroku ve vývoji ultrarychlých luminiscenčních vrstev oxidů zinku.
Vyšla kniha „Věda je odvaha“, která představuje životní příběhy šestnácti inspirativních vědkyň a vědců. Jeden z příběhů v této knize je věnován i Haně Lísalové, vedoucí Laboratoře funkčních biorozhraní ze Sekce optiky Fyzikálního ústavu.
Jedenáct nadšených studentů a studentek ze středních škol v Olomouci a okolí se letos zúčastnilo Letní školy optiky, kterou již podesáté pořádala Společná laboratoř optiky Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu AV ČR. Týden plný vědy jim umožnil proniknout do tajů optiky a seznámit se s nejnovějšími poznatky v tomto perspektivním oboru.
Společný výzkum vědců z NCK MATCA Fyzikálního ústavu AV ČR a průmyslových partnerů otvírá možnosti použití nových technologií slibujících významný pokrok v jaderném inženýrství a vývoji supravodivých materiálů.
Nestává se příliš často, aby byl světu představen nový teleskop pro detekci kosmického záření. Proto je počin kolegů ze Společné laboratoře optiky z Olomouce unikátní.
Vědecký tým Fyzikálního ústavu AV ČR vyvinul inovativní biosenzor schopný rychlé detekce nebezpečného zlatého stafylokoka (S. aureus) v mléčných výrobcích. Tato nová metoda je schopna vyhodnotit, zda je vzorek kontaminovaný již za 30 minut, oproti 24 hodinám potřebným u tradičních kultivačních metod.
První ryze český fluorescenční teleskop zvládá odolat extrémním podmínkám pouště v Utahu i pampy v Argentině. Právě v areálu argentinské Observatoře Pierra Augera bude trojice teleskopů nové generace od roku 2025 měřit, odkud přilétají vysokoenergetické kosmické částice.