Ceny Neuron: Václav Petříček a Prokop Hapala mezi deseti oceněnými

Datum publikace
Kategorie aktualit
Perex

Nadační fond Neuron ocenil 28. září dva přední vědce Fyzikálního ústavu. V Panteonu Národního muzea převzal Václav Petříček nejvyšší udílenou cenu za celoživotní přínos vědě a Prokop Hapala byl Radou Neuronu zařazen mezi sedm dekorovaných nadějných mladých vědců.

 

Image
Václav Petříček
Popis

Václav Petříček

Za celoživotní vývoj unikátního krystalografického programu JANA byl oceněn RNDr. Václav Petříček. Ten se zabývá vývojem programových systémů pro výpočty komplikovaných krystalových struktur na Fyzikálním ústavu více jak padesát let. Za vývoj programu získal v roce 2020 Petříček prestižní Pattersonovu cenu udílenou Americkou krystalografickou asociací. O tři roky dříve převzal světový krystalograf od Evropské krystalografické asociace Cenu Maxe Perutze a jako vůbec první český fyzik získal v roce 2013 Cenu Charlese Barretta od Mezinárodního centra pro difrakční data.

Unikátní program JANA je nejkomplexnějším nástrojem pro měření krystalových struktur a používají ho tisíce uživatelů v laboratořích na celém světě. „Nikdy jsem za svůj program nechtěl peníze, jen spolupráci. Když v ní někdo najde chybu nebo má nápad na vylepšení, požádám ho, aby mi to poslal. Díky tomu jsem navázal spolupráci s nejlepšími laboratořemi světa,“ uvedl Václav Petříček jako důvody úspěchu JANY. Vznik programu JANA je spojen se stáží Václava Petříčka v laboratoři Philippa Coppense na Univerzitě v Buffalu v roce 1983. Roční odloučení od rodiny během první stáže v zahraničí ovlivnilo i název vytvořeného programu – je pojmenován po dceři.

Václav Petříček stejně jako velká část fyziků v Cukrovarnické jezdí často do práce na kole. Od Mělníka to má tam a zpět sto deset kilometrů. Ale jak uvádí: „Když už jedu na kole do práce vypouštím myšlenky na práci samotnou a soustřeďuji se na jízdu samou, a snažím se užít si ji jak to jen jde. Shodou okolností jak dojezd do práce, tak dojezd domů na Mělník je do kopce. A tak nejčastěji myslím na volbu správného převodu a to to jak mi endorfiny zvýší pracovní náladu a elán.“         

Image
Prokop Hapala
Popis

Prokop Hapala

Cenu pro mladé nadějné vědce získal Ing. Prokop Hapala v oboru chemie za objasnění a teoretické propracování základních principů nové mikroskopické metody s ultravysokým rozlišením. Práce Prokopa Hapaly jsou vědeckou komunitou uznávány jako zásadní pro zobrazení atomů, vazeb a elektrických polí v jednotlivých molekulách.

Světový odborník v oblasti teoretických simulací rastrovacích mikroskopů a elektronové struktury křemíkových nanokrystalů získal v roce 2016 získal Prémii Otto Wichterleho. Jeho práce přispěly k hlubšímu pochopení luminescence křemíkových nanokrystalů a materiálových vlastností molekul a nanostruktur na površích pevných látek. Hapala je spoluautorem publikací v předních vědeckých časopisech (Chemistry of Materials, Physical Review Letters, Nature Communications, Scientific Reports).

Cenu Neuron 2021 za celoživotní přínos vědě získal celosvětově uznávaný hematolog Josef Prchal, geniální matematik David Preiss a fyzik Václav Petříček. Společně s oceněním každému z nich náleží finanční odměna 1 500 000 Kč, kterou jim Nadační fond Neuron poskytne z darů mecenášů.

Rada Neuronu ocenila sedm vědeckých nadějí a Cenu Neuron 2021 získávají: Jan Hladký (matematika), Lenka Zdeborová (fyzika), Jitka Palich Fučíková (medicína), Prokop Hapala (chemie), Zuzana Musilová (biologie), Martin Tancer (computer science) a Petr Sedláček (společenské vědy). Každá Cena Neuron pro mladé nadějné vědce je spojena s finanční odměnou 500 000 Kč. 

 

Klíčová slova: