Zemřel Peter Higgs
V pondělí 8. dubna zemřel ve věku 95 let Peter Ware Higgs, britský teoretický fyzik, jehož jméno je neodmyslitelně spojeno s Higgsovým bosonem a Higgsovým mechanismem.
V pondělí 8. dubna zemřel ve věku 95 let Peter Ware Higgs, britský teoretický fyzik, jehož jméno je neodmyslitelně spojeno s Higgsovým bosonem a Higgsovým mechanismem.
Letos uplynulo sto let od narození RNDr. Miloše Václava Lokajíčka, DrSc. Narodil se 20. srpna 1923 ve Starém Plzenci u Plzně a zemřel 7. listopadu 2019 v Praze. Dožil se tedy 96 let, během kterých byl velmi činný. V jeho životě a práci bylo patrné propojování hlubokých znalostí přírodních věd (především fyziky a biofyziky), filozofie vědy, katolické víry a křesťanské kultury i s jejími hodnotami. Byl velmi aktivní i v oblasti rodinného a společenského života.
Ve srovnání s předchozím rokem došlo ve výzvě MSCA PF 2022 k překvapivému vývoji, zatímco počet žádostí podaných do evropské soutěže poklesl o 1 312 projektů, rozpočet pro tuto výzvu narostl o 15 milionů eur oproti roku 2021 na celkových 257 milionů eur. Díky tomuto vývoji se podařilo financovat o 79 projektů více než v předešlém roce.
Our Universe is expanding faster and faster. What is the force behind it? Is it the fifth fundamental force predicted by some alternative theories of gravity? Scientists have chosen the Sun as their laboratory to find out.
Rádi bychom vás upozornili na zajímavý dokument, který nám poskytl Tomáš Fischer, syn profesora Jana Fischera, našeho dlouholetého pracovníka, který zemřel letos v únoru ve věku nedožitých 90 let. Jan Fischer patřil ke generaci zakladatelů Fyzikálního ústavu jako byli Luděk Pekárek, Jan Fousek, Václav Janovec, Jan Kaczér, Miroslav Trlifaj, Zdeněk Frait a další. Oblastí jeho zájmu byla teoretická fyzika elementárních částic, v níž dosáhl významných výsledků.
Má smysl vydávat tištěný časopis, který se zabývá propagací fyziky? Touto kontroverzní otázkou zahájil diskusi o budoucnosti popularizace fyziky ředitel Fyzikálního ústavu Michael Prouza. Debata se konala v pondělí 24. října u příležitosti oslav 150. výročí časopisu pro fyziku v zaplněném sálu budovy SOLID21 a následovala po odborných přednáškách věnovaných historii fyziky a její popularizace.
Čestné oborové medaile předala dnes předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová dvěma vědeckým osobnostem z Fyzikálního ústavu. Akademie věd ČR ocenila za dlouholetou práci celkem 11 vědců a mezi nimi i prof. Jiřího Chýlu, CSc. a prof. RNDr. Ivana Pelanta, DrSc.
V neděli 27. února 2022 ve věku nedožitých 90 let odešel doma v kruhu rodiny náš kamarád, spolupracovník a učitel prof. RNDr. Jan Fischer, DrSc., člověk laskavé povahy a mnoha rozličných zájmů.
Jen méně než 5 % celého vesmíru je tvořeno běžnou, viditelnou hmotou; zbývající část se skládá z temná energie (68%) a temné hmoty (27%). Není proto divu, že porozumění této větší části, z níž se vesmír skládá, patří mezi hlavní cíle astrofyziky a kosmologie. Federico Urban z Fyzikálního ústavu je čerstvým držitelem grantu z fondů EHP a Norska na podporu mezinárodní spolupráce, která se zabývá několika konkrétními aspekty temné hmoty.
Ve středu 7. dubna obletěla svět zpráva o výsledku experimentu ve Fermiho národní laboratoři (Fermilab) u Chicaga, který ukazuje na to, že možná existuje „nová fyzika“, tedy jevy, které přesahují rámec standardního modelu.
Irena Adamcová nastoupila do ústavu v roce 1965 do osobního oddělení, bylo jí tehdy 28 let. Jmenovala se Bíchová a prožívala zrovna velmi těžké životní období. Její manžel před krátkou dobou zemřel a jí zůstaly jako samoživitelce tři malé děti: dcerka Renata a dvojčata Vašek a Simona.
V úterý 29. prosince zemřel po delší nemoci náš spolužák, kamarád a spolupracovník Václav Vrba. Jeho životní pouť se s našimi na mnoha místech a po dlouhá léta protínala jak v pracovním, tak osobním životě a je pro nás těžké smířit se s myšlenkou, že tomu tak již dále nebude.