Experimenty na urychlovači LHC v CERN pozorují kvantové provázání při dosud nejvyšší energii

Anotace

Kvantové provázání je fascinujícím rysem kvantové fyziky – teorie mikrosvěta. Pokud jsou dvě částice kvantově provázány, je stav jedné částice svázán se stavem druhé částice bez ohledu na to, jak daleko jsou od sebe vzdáleny. Tento ohromující jev, který nemá v klasické fyzice obdoby, byl pozorován v nejrůznějších systémech a uplatnil se v důležitých aplikacích, například v kvantové kryptografii a kvantové výpočetní technice. 

ICHEP2024: budoucnost částicové fyziky je v mezinárodní spolupráci

Anotace

Největší mezinárodní konference fyziky vysokých energií ICHEP2024 přilákala do Prahy 1400 účastníků z 55 států světa. Kromě tisícovky přednášek čekaly vědce také tři diskusní panely – dva se zabývaly budoucností částicové fyziky a jejími přínosy pro společnost a třetí se věnoval důležitosti vzdělávání a popularizace vědy.

Odešel Miloš Lokajíček ml.

Anotace

Ve středu 14. června odešel ve věku 70 let náš kamarád a spolupracovník RNDr. Miloš Lokajíček, CSc., dlouholetý pracovník Sekce fyziky elementárních částic Fyzikálního ústavu AV ČR. Miloš se podílel na téměř všech klíčových experimentech, kterých jsme se zúčastnili a výrazným způsobem do nich přispěl především v oblasti sběru a zpracování experimentálních dat.

Objev Odderonu

Anotace

Začátkem března 2021 ohlásil experiment TOTEM z cernského urychlovače LHC dohromady s experimentem D0 z bývalého urychlovače Tevatron v laboratoři Fermilab objev Odderonu - zvláštní formy hmoty, která je tvořená stavy složenými z alespoň tří gluonů a která byla předpovězena před více než 50 lety.

Nezapomeneme, Ireno!

Anotace

Irena Adamcová nastoupila do ústavu v roce 1965 do osobního oddělení, bylo jí tehdy 28 let. Jmenovala se Bíchová a prožívala zrovna velmi těžké životní období. Její manžel před krátkou dobou zemřel a jí zůstaly jako samoživitelce tři malé děti: dcerka Renata a dvojčata Vašek a Simona.

Experiment NOvA pozoruje proměny neutrin

Anotace

O nejpočetnějších hmotných částicích ve vesmíru, neutrinech, stále mnoho nevíme. Právě ty jsou předmětem bádání v experimentu NOvA. Na konferenci Americké fyzikální společnosti vědci oficiálně zveřejnili svá první pozorování oscilací těchto neutrin.

Nobelova cena za fyziku 2013

Anotace

Nobelova cena se váže k experimentálnímu ověření teorie známé jako standardní model částicové fyziky, který předpovídá existenci částice nazývané Higgsův boson. Nalezení Higgsova bosonu tak znamená potvrzení principů, na nichž je standardní model vybudován.