Ing. Mgr. Jakub Juryšek, Ph.D.
Ing. Jakub Vícha, Ph.D.
Tato skupina, založená v roce 2024, se zabývá studiem kosmických zdrojů gama záření, metodami analýzy komplexních dat ze světových gama observaří, a také jejich budoucím rovojem. Těžištěm našeho výzkumu je v současně době podíl na přípravě budoucí velké gama observatoře Cerenkov Telescope Array Observatory (CTAO), dále na přípravě observatoře Southern Wide-field Gamma-ray Observatory (SWGO), a na provozu dvojice malých Čerenkovských teleskopů SST-1M umístěných na Astronomickém Ústavu AV ČR v Ondřejově.
V rámci našich aktivit pro CTAO se podílíme zejména na provozování již existujícího dalekohledu Large-Size Telescope (LST, www.lst1.iac.es), který je od roku 2018 v testovacím provozu na kanárském ostrově La Palma. Zaměřujeme se na zlepšování rekonstrukčních metod, pomocí kterých je možné z obrazů atmosférických spršek sekundárních částic (vznikajích po interakci primárního gama fotonu s jádry atomů v horních vrstvách zemské atmosféry) určit směr příletu a energii primárního gama fotonu, a tedy rekostruovat obraz kosmického zdroje gama záření. Náš tým má také vedoucí úlohu v plánování pozorování a testů tohoto dalekohledu. Dále se přímo podílíme na sběru dat, jejich analýze a fyzikální interpretaci se zaměřením na galaktické zdroje, jako jsou mlhoviny pulsarového větru, nebo okolí mladých hvězdokup.
SST-1M (sst-1m.space) je dvojice malých čerenkovských teleskopů, které jsou v současné době umístěny a provozovány na Astronomickém Ústavu AV ČR v Ondřejově. Teleskopy pracují v tzv. stereoskopickém režimu, který umožňuje sledovat atmosférické spršky z více směrů, což vede k výraznému zpřesnení rekonstruovaných vlastností primárních gama fotonů. Naše skupina má vedoucí roli ve vývoji rekonstrukčního a kalibračního sotftwaru, kde je naším hlavním úkolem zlepšování celkové citlivosti observatoře a přesnosti naměřených výsledků. Dále se zabýváme analýzou dat, plánováním pozorování a studiem fyzikáních mechanismů vedoucím k emisi gama záření z astrofyzikálních zdrojů. Dalekohledy SST-1M jsou citlivé na gama fotony o energiích větších než 1 TeV a mají na poměry čerenkovských dalekohledů velmi velké zorné pole a dobré úhlové rozlišení. Díky tomu se výborně hodí pro pozorování nadějných kandidátů na galaktické zdroje vysokoenergetických částic kosmického záření, které jsou hlavním předmětem našeho studia.
SWGO (www.swgo.org) je budoucí vodní čerenkovská observatoř založená na principu detekce sekunárních částic spršek kosmického gama záření v pozemních detektorech, kterými jsou sudy naplněné vodou a vybavené citlivými fotonásobiči. Jakmile bude dokončena, observatoř SWGO bude sloužit jako vhodné dopnění CTAO, protože bude citlivá na gama fotony ještě vyšších energií, a významě tak přispěje k odhalení mechnismů vedoucích k uryhlování částic kosmického záření v naší Galaxii. Naše skupina se zabývá možností rozšíření observatoře o čerenkovské dalekohledy, které by zlepšili energetickou kalibraci a také úhlové rozlišení observatoře. Také se zabýváme studiem citlivosti observatoře na gama fotony s energií na úrovni petaelektronvoltů.