Anotace
Projekt zmodernizuje pracoviště v zapojených českých institucích tak, aby plnila roli spolehlivého partnera s velkou přidanou hodnotou pro experimenty v CERN. Konkrétně bude realizovat modernizaci výpočetních a úložných kapacit, které jsou součástí mezinárodního gridového prostředí WLCG (Worldwide LHC Computing Grid), a které poskytují požadované kapacity hlavně pro LHC experimenty ALICE a ATLAS. Tyto kapacity budou umístěny v již existujícím WLCG Tier-2 středisku pro Českou republiku, provozovaném ve Fyzikálním ústavu AV ČR (FZU) s dalšími přidanými zdroji v Ústavu jaderné fyziky (UJF) a na Matematicko fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.
Projekt vybuduje nebo dovybaví tři laboratoře (po jedné na MFF UK, FZU a FJFI). Laboratoře MFF UK a FZU slouží pro vývoj a hromadné měření křemíkových detektorů pro experiment ATLAS, laboratoř FJFI poskytne prostor pro studium scintilačních detektorů a fotosenzorů ALICE. Experiment ATLAS připravuje pro další etapu měření na urychlovači LHC (Run 4, start v roce 2029) kompletně nový křemíkový dráhový detektor ITk (Inner tracker). Česká republika se zavázala k proměření kvality 4500 radiačně odolných senzorů stripových detektorů. Toto proměřování již započalo v existující laboratoři. Nově vybudované laboratoře ve FZU a MFF umožní zkoumání dalších charakteristik těchto senzorů, které se ukazují důležité po proměření první části vzorků. Podstatným aspektem je také pokračující práce na vývoji nových radiačně odolných detektorů v CERN programu DRD3 (Detector Research and Development), který je součástí cestovní mapy ECFA (European Committee for Future Accelerators).
Laboratoř ve FJFI přispěje k vývoji detektorů pro LHC experiment ALICE. Tento detektor se specializuje na proměřování srážek těžkých iontů. Velkou rekonstrukcí prošel před aktuální etapou nabírání dat na LHC (Run 3, 2022–2025). Následný nový vnitřní dráhový detektor se plánuje pro Run 5 (v letech 2035 až 2038).
Tento projekt je spolufinancován EU.