Přednušející: Ondřej Haderka, Petr Pokorný, Hana Lísalová a Alexandr Dejneka
Optika stojí na rozhraní několika oblastí fyziky a zároveň působí jako síla, která spojuje vědce napříč obory. Ti při svém výzkumu využívají optické metody a pronikají do tajů kvantové optiky, materiálového výzkumu, technologie tenkých vrstev, fyziky plazmatu a biofyziky. Přes všechny tyto hranice stojí rozkročená interdisciplinární Sekce optiky na FZÚ.
Historie výzkumu kvantové optiky sahá svými kořeny do 60. let 20. století a navazuje na nástup laserových technologií. K jejímu mimořádnému rozmachu došlo v Olomouci, a to především díky průkopnickému přínosu Jana Peřiny. Základem pro vývoj optických materiálů se pak stal výzkum vedený Čestmírem Bartou, zabývající se přípravou dobře definovaných krystalických materiálů.
Pokusy s růstem krystalů byly dokonce prováděny na oběžné dráze během letu prvního československého kosmonauta v roce 1978. Výstavba nové budovy Sekce optiky napomohla rozkvětu pokročilých depozičních technik a podnítila inovace v oblasti tenkých vrstev a nanostruktur. Propojení optiky, technologie tenkých vrstev, biologie a medicíny zajišťuje jedna z nejmladších oblastí zkoumaných v této sekci, a to výzkum funkčních biorozhraní a biočipů. Ta nabízí obrovský transformační potenciál.
Při pohledu do budoucnosti se Sekce vidí pevně zakořeněna ve své interdisciplinaritě, poháněna touhou obohacovat český průmysl, podporovat podnikatele a zlepšovat kvalitu života lidí prostřednictvím praktického využití výsledků zde probíhajícího výzkumu.
Přednáška je součástí cyklu k 70. výročí FZU, určena je zejména zaměstnancům FZU a odborné veřejnosti. Na přednášku navazují exkurze do laboratoří od 13 h.
Prosím rezervujte si své místo na přednášku či exkurzi v dostatečném předstihu v rezervačním systému.