Československý časopis pro fyziku 6/2021
- Jak si stojí české přírodní vědy podle hodnocení Metodikou 2017+?
- Nobelova cena za fyziku ocenila modelování klimatické změny
- Biofyzikální chemie v multidisciplinárních týmech – rozhovor s M. Hofem
Ve středu 7. dubna obletěla svět zpráva o výsledku experimentu ve Fermiho národní laboratoři (Fermilab) u Chicaga, který ukazuje na to, že možná existuje „nová fyzika“, tedy jevy, které přesahují rámec standardního modelu.
a další
Připomeňte si významné milníky v historii "Žlutého časopisu".
Československý časopis pro fyziku má svoji současnou podobu již od roku 1993, respektive 2008, kdy došlo i ke změně grafické úpravy.
Podívejme se zblízka na technologie, které byly vyvinuty pro účely adaptivní optiky a stojí za jejím úspěchem.
Knižně vydaných pamětí českých fyziků najdeme v knihovnách relativně velmi málo (natož na pultech knihkupectví). Jde přitom o velmi cenný zdroj informací o vývoji příslušného oboru, o vztazích ve vědecké komunitě i o prostředí, ve kterém se vyvíjí.
ELI Beamlines je evropské výzkumné centrum s nejintenzivnějším laserovým systémem na světě. Při příležitosti 60. výročí objevu laseru jsme se na podrobnosti týkající se vzniku a plánovaného výzkumu v ELI zeptali profesora Jana Řídkého, jenž stál spolu se svými kolegy přímo u jeho zrodu.
Článek shrnuje různé teoretické úvahy i empirické pokusy o dosažení laserové akce na mezipásových elektronových přechodech v polovodičích s nepřímým zakázaným pásem.