akce pro veřejnost

Prozkoumej hluboký vesmír v laserové laboratoři! Hledáme středoškolské talenty.

Anotace

Už od počátku civilizace mohli lidé zkoumat vesmírná tělesa jen pomocí pozorování. Dnes však prostřednictvím laserů můžeme vesmírné objekty simulovat přímo v pozemských laboratořích. Silné lasery dokáží napodobit podmínky v jádrech velkých planet, zažehnout počátky termojaderné fúze, která pohání hvězdy, a pomocí chemických reakcí umíme připravit struktury podobné mlhovinám. Díky tomu si vědci mohou na procesy, které mnohdy probíhají tisíce světelných let od nás, prakticky sáhnout, proměřit je a lépe jim porozumět. 

Věda okouzlila studenty. Na Veletrh vědy dorazily desetitisíce návštěvníků

Anotace

Co jsme si připravili pro desetitisíce návštěvníků Veletrhu vědy, který se konal v Letňanech od 2.-4. června? Na stánku Fyzikálního ústavu si každý našel svoji oblíbenou část fyziky a při jeho přípravě jsme mysleli i na ukrajinské obdivovatele vědy. Neměli jste možnost se přesvědčit na vlastní oči, jak stánek vypadal? Podívejte se na naší fotogalerii.

Veletrh vědy: přijďte se dozvědět o silách, které hýbou světem fyziky

Anotace

Fyzikální ústav vás zve k návštěvě jedinečné expozice na Veletrhu vědy. Již tradičně patříme k jednomu z největších vystavovatelů v rámci Akademie a v takovéto síle nás na jiném veletrhu v roce 2022 již nezastihnete. Letos jsme si pro vás společně s centry ELI a HiLASE připravili desítky fantastických exponátů čekajících na zvídavé návštěvníky.