Nabízíme možnost exkurzí pro středoškolské a vysokoškolské studenty se zájmem o spolupráci s Fyzikálním ústavem. LabTime je primárně určený studentům přírodovědných a technických oborů, kteří buď hledají vedení a zajímavé téma pro svou absolventskou práci, nebo uvažují o dalším smysluplném směřování pro svou budoucí kariéru. Některé exkurze jsou vhodné i pro velmi motivované studenty 2. stupně ZŠ.
Jako mezinárodně uznávaná vědecká instituce máme co ukazovat, od špičkového vybavení po inovativní pracovní postupy, a to vše v příjemné, až překvapivě osobní atmosféře našeho ústavu. Tak si nás přijďte proťuknou a učiňte tak pomyslný první krok k FZU.
V průběhu exkurze se seznámíte s našimi předními vědci, tématy jejich výzkumu a vybavením našich laboratoří. Budete mít možnost nasát atmosféru pracoviště a v neformálním duchu, třeba i nad šálkem kávy prodiskutovat, jaké to je pracovat ve vědě.
V tuto chvíli máme v nabídce 5 připravených programů:
Vyzkoušejte si práci s kvantovým počítačem! – EN – 90 minut – 10 až 15 studentů
Přemýšleli jste někdy o tom, jak fungují kvantové počítače? Rádi byste získali přístup k ohromnému potenciálu, který skýtají? Chtěli byste si pro ně zkusit napsat vlastní program?
Je-li vaše odpověď na všechny otázky „ano“, přihlaste se na náš špičkový workshop pro zvídavé a odvážné budoucí vědce! Naše nabídka je určena nadšeným, matematicky zdatným SŠ a VŠ studentům/studentkám s dobrou znalostí středoškolské fyziky. Účastníci získají přehled o současném stavu poznání v oboru kvantových počítačů, budou jim názorně vysvětleny analogie kvantových jevů a také získají vzdálený přístup ke kvantovému počítači IBM-Q. To vše v prostorách FZU na Ládví. Workshop povede náš výzkumný pracovník Subhroneel Chakrabarti, Ph.D. Program probíhá v anglickém jazyce, překlad do češtiny bude zajištěn.
V případě zájmu o účast na programu pište na email: pr [at] fzu [dot] cz (pr[at]fzu[dot]cz).
Detektivem nanosvěta – ČJ – 150 minut – 8 až 10 studentů
Exkurze je vhodná pro středoškoláky a vysoce motivované žáky 2. stupně ZŠ, které zajímá pohled do mikro- a nanosvěta.
Baví tě pozorovat objekty světelným mikroskopem? A co sestoupit do ještě o tři řády vyšších zvětšení a vyzkoušet si práci na mikroskopu elektronovém? Z hlediska rozlišení zažiješ přestup z krajského přeboru do zvětšovací ligy mistrů! Uvidíš nejen neuvěřitelné detaily obyčejných předmětů, ale také předměty neobyčejné, jako jsou světelným mikroskopem obtížně pozorovatelné krystalky nanodiamantů či zrnka perovskitů, tedy materiály, které jsou objektem zájmu špičkových vědců po celém světě.
Více o programu se dozvíte zde.
V případě zájmu o účast na exkurzích pište na email: hajkovaz [at] fzu [dot] cz (hajkovaz[at]fzu[dot]cz) nebo pr [at] fzu [dot] cz (pr[at]fzu[dot]cz).
Nebuď lama – ČJ – 180 minut – 8 až 10 studentů
Exkurze je vhodná pro středoškolské studenty zejména ve vyšších ročnících, které zajímá pohled do mikro- a nanosvěta.
Exkurze pro opravdové mikroskopické fajnšmekry, kteří od elektronového mikroskopu čekají víc než jen přiblížení nanoskopických detailů. Proč k zobrazení nanosvěta nestačí světlo, ale musíme si pomoci elektrony? Co všechno se stane po dopadu elektronu na vzorek? Mohou nám elektrony prozradit nejen, jak pozorovaný objekt vypadá, ale také z čeho se skládá? Na tyto otázky si odpovíme s pomocí chemicky i fyzikálně zajímavých vzorků, které na Fyzikálním ústavu AV ČR každodenně studujeme. Nahlédneme tak pod pokličku reálného špičkového výzkumu, a to zejména v oblasti slunečních článků.
Více o programu se dozvíte zde.
V případě zájmu o účast na exkurzích pište na email: hajkovaz [at] fzu [dot] cz (hajkovaz[at]fzu[dot]cz) nebo pr [at] fzu [dot] cz (pr[at]fzu[dot]cz).
Exkurze do laboratoře pro testování křemíkových detektorů – ČJ i AJ – 90 minut – počet míst je velmi omezený (6 osob)
Jedná se o odbornou exkurzi určenou středoškolským studentům se zaměřením na fyziku, vysokoškolákům a odborné veřejnosti. Zajímá vás, jak se testují elektrické, mechanické a radiační vlastnosti křemíkových stripových senzorů, které budou detekovat ultrarelativistické částice vznikající při srážkách protonů či těžkých iontů na urychlovači High-Luminosity LHC v CERN? Přijďte se podívat do naší čisté laboratoře, kde se seznámíte s nejmodernějšími měřícími přístroji a technologiemi určenými pro výzkum a vývoj v částicové fyzice.
Exkurze je přístupná jen pro starší 15 let a do 18 let zodpovídají za studenty vyučující.
V případě zájmu o účast na exkurzích pište na email: federicova [at] fzu [dot] cz (federicova[at]fzu[dot]cz) nebo kroll [at] fzu [dot] cz (kroll[at]fzu[dot]cz) nebo pr [at] fzu [dot] cz (pr[at]fzu[dot]cz).
Buřty, lasery, atomy – fyzika všemi smysly – ČJ i AJ – 5 hodin – kapacita 8 až 18 míst
Zažijte večer vzrušující praktické fyziky až na dřeň hmoty bez sáhodlouhých odborných přednášek, zato se spoustou experimentů odhalujících krásy nanosvěta. Pět hodin, které mohou nasměrovat vaši budoucnost.
Chcete na vlastní kůži zažít, co obnáší fyzika? Laureát Nobelovy ceny Richard Feynman tvrdí: „Fyzika je jako sex, může přinést praktické výsledky, ale to není důvod, proč to děláme.“ My vám chceme ukázat, proč kvůli fyzice stojí za to trávit dlouhé hodiny a dny v temných laboratořích. Pokud s námi strávíte večer ve Fyzikálním ústavu (FZU), uvidíte nejen špičkové vědecké přístroje, ale hlavně se dozvíte a vyzkoušíte si, jak se s nimi doopravdy pracuje a co a proč se s nimi zkoumá. Nečekejte dlouhé nudné přednášky, ale opravdovou vědu – reálné měření se skenovacím elektronovým mikroskopem (SEM), mikroskopem atomárních sil (AFM) a Ramanovým spektrometrem, vše pod vedením vědeckých pracovníku FZU. Pomocí praktických experimentů odhalíte mikrostrukturu, chemické složení a elektrické vlastnosti zkoumaných vzorků. Program se skládá ze tří přibližně hodinových bloků věnovaných fyzice vědecké, které v přestávkách doplní fyzika nevážná (ale neméně zábavná :) – pokusy s tekutým dusíkem. Pokud to počasí dovolí, opečeme si ke společnému bádání špekáčky.
KDY? ve večerních hodinách (orientačně 16:00 – 21:00), obvykle koncem září
KDE? Fyzikální ústav AV ČR, Cukrovarnická 10, Praha 6
PRO KOHO? určeno pro studenty VŠ fyzikálního a technického zaměření, případně pro silně motivované studenty maturitního ročníku SŠ; kapacita: 8–18 míst; možno v ČJ i AJ
Kontaktní osoba: Zdeňka Hájková (hajkovaz [at] fzu [dot] cz (hajkovaz[at]fzu[dot]cz))
Proběhlé exkurze v roce 2024:
3. 10. Buřty, lasery, atomy – fyzika všemi smysly
9. 4. Detektivem nanosvěta s elektronovým mikroskopem (GJN)
Proběhlé exkurze v roce 2023:
8. 11. Detektivem nanosvěta s elektronovým mikroskopem (ZŠ Pod Marjánkou)
8. 11. Nebuď lama: Poznej možnosti skenovací elektronové mikroskopie (GVP)
11. 5. Nebuď lama: Poznej možnosti skenovací elektronové mikroskopie (pilotní program pro učitele)
20. 4. Labtime Gymnázium Přípotoční - Kvantové počítače
2. 2. Labtime Gymnázium Přípotoční - Detektivem nanosvěta
Proběhlé exkurze v roce 2022:
1. 11. Labtime VYDRA - Supravodiče a supravodivý vláček
22. 6. Labtime Týden vědy na Jaderce - Laboratoř biofyziky a přednáška o projektu LISA
15. 3. Labtime studentů IT z Kansas University - Laboratoř nízkoteplotního plasmatu, rentgenové difrakce a elektrochemie
Více informací o proběhlých exkurzích najdete zde.
Konání akce je podpořeno projektem STIMUL