Dny otevřených dveří proběhnou od 7. do 9. 11. Na všechny prohlídky a exkurze je možné se přihlásit přes rezervační systém.
Podrobné informace a časy exkurzí a přednášek průběžně doplňujeme.
Exkurze:
- Až k atomům slitin s tvarovou pamětí
- Kapalné krystaly
- Kapalné krystaly pro nejmenší a rodiny s dětmi
- Krystaly mění barvu světla
- Mikrostruktura materiálů od objemu k tenké vrstvě
- Tenké vrstvy pro elektroniku a biotechnologie
- Detekce nejenergetičtějších částic ve vesmíru
Odborné exkurze:
Přednášky:
Až k atomům slitin s tvarovou pamětí
Délka programu je 90 minut.
Slitiny s tvarovou pamětí mají pevnost kovových materiálů a pružnost gumy, a navíc si pamatují svůj tvar. Tyto vlastnosti mají původ ve změnách atomární struktury závislé na teplotě a napětí. Ke studiu těchto změn se využívá elektronový mikroskop, který patří mezi nejvšestrannější přístroje pro pohled do mikrosvěta. S jeho pomocí můžeme věci nejenom vidět až po jednotlivé atomy, ale díky vzájemnému působení elektronů a zkoumaného materiálu lze získat i mnoho dalších informací. Na exkurzi vás provedeme laboratořemi, ve kterých se vědci a vědkyně z FZU tvarovou pamětí a změnami atomární struktury zabývají. Můžete se těšit na praktické ukázky.
Kapalné krystaly nejen pro obrazovky a displeje
Délka programu je 45 minut.
Fyzikálních vlastností kapalných krystalů se využívá při konstrukci zobrazovačů (displejů), optických závěrek, světelných filtrů, v holografii atd. Výzkum ve FZU se zaměřuje na hledání nových perspektivních kapalně krystalických materiálů, které vytvářejí nové typy uspořádání. Studujeme také nové typy fotocitlivých polymerních látek a směsi kapalných krystalů s nanočásticemi pro další aplikace. V neposlední řadě jsou kapalné krystaly krásné při pohledu do mikroskopu.
Kapalné krystaly pro nejmenší a rodiny s dětmi
Délka programu je 45 minut.
Kapalné krystaly svojí krásou zaujmou i děti, které se ještě s fyzikou ve škole nesetkaly. Nekonečným světem tvarů a barev je přímo v laboratoři provedou vědci a vědkyně z FZU.
Co je to vlastně světlo (světelné záření) a jak se liší například světlo žárovky nebo slunce od světla laseru? Čím je určená barva světla a je možné nějakým způsobem měnit barvu světelného paprsku? Existuje záření, pro které může být černý objekt průhledný a naopak například sklo nebo voda neprůhledné? Co se děje v krystalech, jestliže se v nich do malého místa podaří zkoncentrovat velké množství světelné energie? Na tyto a podobné otázky můžete odpověď dostat a na vlastní oči se o ní přesvědčit na Dnech otevřených dveří.
Tenké vrstvy pro elektroniku a biotechnologie
Délka exkurze je 45 minut.
Na exkurzi se dozvíte, jak funguje vývoj a výroba tenkovrstvých struktur pomocí fyzikálních metod pulsní laserové depozice a magnetronového naprašování. Naše technologie jsou využívány jak pro základní výzkum (zkoumání elektrických, mechanických a biologických vlastností nových materiálů), tak pro aplikace ve spolupráci s průmyslem. Aplikace zahrnují medicínu (cévní a zubní implantáty), elektroniku (lasery, fotovoltaiku) a samočistící a ochranné povlaky. Uvidíte vybavení laboratoře i vybrané výsledky.
Mikrostruktura materiálů od objemu k tenké vrstvě
Délka programu je 90 minut.
Tematický okruh návštěvníka seznámí s mikrostrukturou materiálů od tradičních objemových vzorků až po nanomateriály. Ty si představíme na tenkých vrstvách, které ve formě mikroelektroniky a ochranných či funkčních vrstev tvoří jednu z nejpřínosnějších skupin nanomateriálů. Depozice tenkých vrstev bude účastníkům přímo předvedena a výsledek si ukážeme s pomocí špičkového českého elektronového mikroskopu Tescan FERA 3 - stejně jako nečekaně elegantní mikrostruktury běžných věcí.
Laboratoř pro testování polovodičových detektorů ultrarelativistických částic
Tato exkurze probíhá pouze v sobotu, počet míst je velmi omezený (6 osob).
Délka exkurze 90 minut
Jedná se o odbornou exkurzi určenou středoškolským studentům se zaměřením na fyziku, vysokoškolákům a odborné veřejnosti.
Zajímá vás, jak se testují elektrické a mechanické vlastnosti křemíkových stripových senzorů, které budou detekovat ultrarelativistické částice vznikající při srážkách protonů či těžkých iontů na urychlovači High-Luminosity LHC v CERN? Přijďte se podívat do naší čisté laboratoře, kde se seznamíte s nejmodernějšími měřícími přístroji, ale také si můžete vyzkoušet, jak se staví elektrický obvod z drátků tenčích než lidský vlas.
Exkurze je přístupná jen pro starší 15 let a do 18 let zodpovídají za děti rodiče (tj. nutný doprovod rodiče do 18 let věku dítěte).
Supravodivost je jedním z nejzajímavějších fenoménů současné fyziky. V přednášce vedené populárně-vědeckou formou přístupnou širokému spektru návštěvníků budou vysvětleny principy supravodivosti a supravodivé levitace. Na konci prezentace bude předvedena supravodivá levitace při teplotě kapalného dusíku a podány informace o aplikacích supravodivosti, např. o létajících vlacích.
Detekce nejenergetičtějších částic ve vesmíru
Délka programu je 60 minut.
Nejenergetičtější částice, které k nám přicházejí z vesmíru, je možné pozorovat na observatoři Pierra Augera v Argentině. Odkud tyto částice přicházejí a jakým mechanizmem získávají svoji nesmírnou energii je jedna z největších záhad astrofyziky. V naší laboratoři se testují fotodetektory a elektronika, které se k zaznamenání těchto částic používají. Ukážeme vám spršky, které kosmické částice vytvářejí v atmosféře, a uvidíte velín, odkud je možné dálkově ovládat teleskopy v argentinské pampě.
Srážky, které mění svět: LHC, ATLAS a tajemství hmoty
přednášející Ing. Jiří Hejbal, Ph.D.
Délka programu je 45 minut.
LHC je největší a nejvýkonnější urychlovač částic na světě. Nachází se v CERNu poblíž Ženevy ve Švýcarsku a hraje klíčovou roli ve výzkumu základních stavebních prvků hmoty. Jeho největší detektor ATLAS, který je určen k zaznamenávání výsledků srážek částic při extrémně vysokých energiích, hraje významnou roli při objevech, jako je například Higgsův boson. Ukážeme, jak tyto systémy fungují a přispívají k porozumění nejen mikrosvěta, ale i celého vesmíru.
O vzniku a vývoji vesmíru jako ilustraci souvislosti zákonů mikrosvěta a makrosvěta
přednášející prof. Jiří Chýla, CSc.
Délka programu je 45 minut.
Tato přednáška bude věnovaná souvislostem zákonů mikrosvěta a makrosvěta.
Nejpozoruhodnější rys současné fundamentální fyziky je stále patrnější skutečnost, že zákonitosti mikrosvěta úzce souvisí se vznikem a vývojem vesmíru i jeho současným stavem. Je tomu tak proto, že pro vývoj vesmíru po velkém třesku byly rozhodující struktury a zákonitosti, jež zkoumá fyzika částic. Ústřední problémy moderní kosmologie, podstata temné hmoty a temné energie jsou současně problémy kvantové fyziky mikrosvěta.
Detektor gravitačních vln LISA a Observatoř Very C. Rubinové
přednášející Ing. David Hlaváček, Ph.D.
Délka programu je 45 minut.
Přednáška stručně představí dva významné astronomické projekty a účast FZU na nich.
Kosmický detektor gravitačních vln LISA bude vypuštěn na oběžnou dráhu kolem Slunce v roce 2034. Vzhledem ke své velikosti, nedosažitelné pozemními detektory, dokáže zachytit vlny z nových zdrojů, čímž může významně obohatit naše znalosti struktury celého vesmíru.
Observatoř Very C. R
Čím sa zaoberá astročasticová fyzika?
přednášející Mgr. Patrik Čechvala, Ph.D.
Délka programu je 45 minut.
V posledných desaťročiach nám rozvoj detekčnej techniky umožnil sledovať vesmír nielen prostredníctvom viditeľného svetla ale aj prostredníctvom ďalších nosičov informácie akými sú kozmické žiarenie, kozmické gama žiarenie, neutrína alebo najnovšie aj gravitačné vlny. Takéto pozorovania nám umožňujú získať komplexnejší pohľad na rôzne zdroje a búrlivé javy, ktoré sa vo vesmíre
Otevíráme nová okna výzkumu galaxií
přednášející Ivana Ebrová, Ph.D.
Délka programu je 45 minut.
Věděli jste, že galaxie, obzvlášť některé, mají překvapivě čilý společenský život? Příkladů probíhajících mezigalaktických interakcí najdeme spoustu v nedalekém i vzdálenějším vesmíru. Dokážeme ale tyto interakce odhalit i tehdy, když se zdá, že všechny stopy po dřívějších kontaktech byly už dávno zameteny pod pomyslný galaktický kobereček? V kontextu života galaxie představuje doba existence lidstva jen nepatrný okamžik. Všechny galaxie vidíme pouze v jeden moment jejich vývoje z jednoho místa ve vesmíru. Proto musíme být obzvlášť vynalézaví při hledání způsobů, jak se dozvědět více o jejich formování a evoluci. V naší přednášce si ukážeme, jaké pokroky se odehrály v posledních letech a jaké nás čekají v těch nejbližších, i jakým způsobem se na nich přímo podílí Fyzikální ústav.
Další informace a možnost přihlásit se najdete v rezervačním systému.