V Centru HiLASE se odehrálo zahajovací setkání projektu LASER-PRO, ambiciózní iniciativy, jejímž cílem je podpořit evropský high-tech průmysl prostřednictvím špičkových laserových technologií. Akce, která se konala 3. a 4. března 2025, oficiálně zahájila spolupráci 18 partnerů z Česka, Litvy a Ukrajiny. Jejich cílem je rozvoj výzkumu, podpora inovací a posílení spolupráce s průmyslem.
Úvodního setkání se zúčastnili klíčoví partneři z řad vědecké komunity, průmyslu a vlády. Na začátku setkání vystoupilo hned několik významných osobností:
- Michael Prouza, ředitel Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR
- Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje
- Jana Havlíková, náměstkyně ministra pro vědu, výzkum a inovace ČR
- Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR
- Helena Schulzová, zástupkyně ředitele Odboru ekonomicko-vědecké diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR
- Rolandas Kačinskas, velvyslanec Litvy v České republice
- Helena Jelínková, profesorka aplikované fyziky na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze
- Petr Očko, náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR
Iniciativa LASER-PRO podtrhuje význam spolupráce mezi výzkumnými institucemi, průmyslovými lídry a zákonodárci. Podpora ze strany regionální vlády i Evropské unie je pro tuto iniciativu zásadní. Financováním a podporou inovací hrají EU i národní instituce zásadní roli při posilování pozice Evropy jako světového lídra v oblasti fotoniky a laserových technologií.
Anca-Adriana Cucu, projektová referentka European Research Executive Agency (REA), na akci zdůraznila závazek Evropské unie podporovat excelentní výzkum a udržitelný průmyslový růst prostřednictvím strategických investic do laserových technologií.
„LASER-PRO není jen další evropský projekt. Je to strategická iniciativa, která formuje budoucnost laserových technologií v Evropě. Spojení mezioborové spolupráce a komercializace inovací nám umožní vytvořit evropské centrum laserové excelence se zázemím ve Středních Čechách a Litvě,“ komentuje Tomáš Mocek, vedoucí Centra HiLASE a koordinátor projektu LASER-PRO.
Gediminas Raciukaitis z FTMC vyzdvihuje význam projektu pro mezinárodní spolupráci: “Naše konsorcium dokazuje, že mezinárodní spolupráce vede k průlomovým inovacím. LASER-PRO nejen urychlí adaptaci laserových technologií v Evropě, ale také posílí schopnosti našich ukrajinských partnerů a usnadní jim integraci do evropského inovačního ekosystému.”
Zaměřením na udržitelnou výrobu, polovodičové technologie, biomedicínské inovace a pokročilá digitální řešení projekt LASER-PRO přinese revoluci evropských průmyslových procesů. Díky trvalé podpoře ze strany EU a místní vlády projekt nejen posílí výzkum a technologický pokrok, ale také vytvoří nové obchodní příležitosti.
Těší nás, že Centrum HiLASE, které se dlouhodobě zasazuje o širší využití inovativních laserových technologií, může vést tuto iniciativu. Společně s našimi partnery vytvoříme dynamický ekosystém, ve kterém úzká spolupráce mezi vědou a průmyslem utváří technologickou budoucnost Evropy.