Jak bude vypadat fyzika zítřka? Futuristické vize nových technologií a objevů i nečekaná využití technologií, které nám slouží už dnes, Zemi příštích desetiletí i cizí planety v daleké budoucnosti představují science fiction povídky a navazující populárně-vědecké články v nové antologii Fyzika budoucnosti: Extrapolanti a nalezenci.
Téma fyziky budoucnosti prochází celým FZU, a to jak v komunikaci vůči veřejnosti (jde o téma expozice FZU na Veletrhu vědy), tak po výzkumné stránce (stačí vzpomenout postdoktorální program Physics for Future). Pojmy jako třeba spintronika jsou veřejnosti stále málo známé a obyčejně se s nimi nesetkáte ani ve středoškolských učebnicích fyziky, i když mohou zcela proměnit podobu výpočetních technologií a dalších oblastí, na nichž stojí současná lidská civilizace. Jak si ale představit budoucnost oborů, které se teprve nedávno zrodily, a jejich dopady na společnost a běžný život?
Tady přichází ke slovu žánr science fiction, který se představami vlivu budoucí vědy a techniky na život zabývá od svého zrodu. Právě proto na FZU vznikla nová antologie sci-fi povídek a popularizačních článků, Fyzika budoucnosti: Extrapolanti a nalezenci. Vize titulní fyziky budoucnosti představují povídky Magnesií Literou ověnčené Vilmy Kadlečkové, Lucie Lukačovičové, Hanuše Seinera, Terezy Matouškové, Tomáše Petráska, hostujícího zahraničního autora Woleho Talabiho i editorky Julie Novákové.
Mnozí z autorů a autorek jsou současně aktivní ve vědě a její popularizaci; kupříkladu Hanuše Seinera mnozí znají jako vedoucího oddělení ultrazvukových metod na Ústavu termomechaniky AV ČR a prestižního projektu FerrMion, na němž se spolupodílí i FZU. Současně je ale také autorem promyšlených science fiction povídek vydávaných v ČR i v zahraničí. „Popularizace je pro vědu životně důležitá. Dnes možná víc než kdy jindy,“ praví Seiner. V jeho povídce Extrapolant čtenáři najdou „trochu jiný pohled na práci fyziků“, jak sám říká. 3D tisk, biofyzika, AI, svět za vysokých tlaků – to je jen část dalších fyzikálních témat, která se v knize vyskytnou.
Samotná sci-fi ovšem neřeší otázku, co je reálné dnes a jak vidí alespoň blízkou pravděpodobnou budoucnost sami vědci a vědkyně zkoumající dané otázky fyziky. Proto čtenářům více o fyzice v pozadí sci-fi příběhů prozradí navazující popularizační články z pera vědkyň a vědců z Fyzikálního ústavu AV ČR: Vítka Zažímala, Pavla Baláže, Hany Andělové, Petry Elblové, Olega Lunova, Pavly Bauerové a Jiřího Kaštila.
Kniha se poprvé představila veřejnosti v sobotu 7. 6. v 15:40 na Veletrhu vědy na závěr přednášky Jana Kaufmana o špatné fyzice ve filmu; ostatně jak lépe navázat na přednášku s tímto tématem než dobrou fyzikou v literatuře? Po úspěšném komiksu Taje nanosvěta se jedná o další vzdělávací a popularizační počin FZU s přesahy do popkultury. Dále se komiks i kniha objeví například na VědaFestu, kde si o ně zájemci budou moci zasoutěžit.
Elektronická verze knihy je volně ke stažení (zatím jako pdf, brzy také v epub formátu pro čtečky). Za podporu vydání děkujeme Nadačnímu fondu IOCB Tech.
Poznáváte, co je na obrázku na obálce knihy? V monochromatickém provedení tam najdete snímek kapalných krystalů z výzkumu Alexeje Bubnova. Autorkou grafického ztvárnění obálky je Karolína Horáčková.
Jak jinak pokřtít knihu na téma „fyzika budoucnosti“ než kapalným dusíkem?