Hana Lísalová, vedoucí Laboratoře funkčních biorozhraní ze Sekce optiky, dosáhla významného úspěchu na letošním pátém ročníku konference International Conference on Bioinspired and Zwitterionic Materials, která se konala na Cornell University v USA. Získala zde prestižní ocenění Mid-career Award za svůj přínos k vývoji nové generace antifoulingových vrstev s biofunkčními prvky, biosenzorů a biomimetických systémů. Konference je organizována vědci z Cornell University a z dalších mezinárodních institucí pod vedením jednoho ze světových leaderů a průkopníků oboru zwitterionických materiálů, profesorem Shaoyiem Jiangem. Profesor Jiang před několika lety navštívil FZÚ a vystoupil zde v rámci prestižní série Dvořákových přednášek.
„Bylo to velmi nečekané a byla jsem upřímně dojata. Je to pro mě velká čest a motivace pro další vědeckou práci,“ reaguje Hana Lísalová.
Výzkum Hany Lísalové a jejího týmu se zaměřuje mimo jiné na inovativní biočipy, které fungují na principu technologie křemenných mikrovah s polymerními nanovrstvami na povrchu křemenného krystalu. Tyto nanovrstvy, strukturou připomínající kartáč, jsou složeny z více komponent, které umožňují navázání specifických receptorů a zároveň odolávají nespecifickému ulpívání ze složitých vzorků potravin a jiných koncentrovaných biologických vzorků. Tak je možné analyzovat vzorky v jejich původní formě, bez nutnosti složitých úprav a přečišťování, což je výhodné pro terénní využití. Na základě výběru a navázaného receptoru do nanovrstvy lze biosenzor „naladit“ na detekci konkrétního patogenu.
Hana je autorkou 6 patentů a celé řady vědeckých článků v prestižních časopisech. V praxi její inovativní systém využívá například Ochranná služba Policie ČR pro rychlé a spolehlivé terénní testování vzorků potravin na celou řadu patogenů.