Český fyzik Tomáš Jungwirth patří mezi významné osobnosti současné světové vědy zejména díky svým průlomovým výzkumům v oblasti spintroniky. V roce 2024 byl oceněn na několika prestižních platformách, což potvrzuje jeho klíčový přínos k vědeckému poznání.
1. Jungwirth patří mezi nejcitovanější vědce světa
Tomáš Jungwirth byl i letos zařazen na seznam Clarivate Highly Cited Researchers 2024, což je ocenění udělované jednomu procentu nejvíce citovaných vědců na světě. Tento seznam vychází z analýzy citací odborných článků publikovaných za poslední dekádu a hodnotí jak jejich četnost, tak kvalitu a přínos vědeckých výzkumů.
„Oceňujeme výjimečné vědce, jejichž práce formuje budoucnost vědy, technologií a akademické sféry na globální úrovni. Ctíme nejen jejich vědecké úspěchy, ale také jejich vliv na inovace a řešení celospolečenských výzev, které mění svět,“ vysvětlil postup Clarivate při výběru její zástupce Bar Veinstein.
Letošní seznam Highly Cited Researchers zahrnuje 6 636 vědců z více než 1 200 institucí v 59 zemích světa. V seznamu nejzastoupenějších institucí vede Čínská akademie věd se 308 oceněnými výzkumníky, následovaná například americkým National Institutes of Health (NIH) a německou Max Planck Society. Mezi vědci spojenými s českými institucemi bylo letos uvedeno sedm odborníků, mezi nimi např. environmentální mikrobiolog Petr Baldrián či ekolog a botanik Petr Pyšek.
2. Časopis Science: objev altermagnetismu mezi největšími vědeckými úspěchy roku 2024
Výzkum vedený Tomášem Jungwirthem byl zařazen mezi deset nejdůležitějších vědeckých objevů roku podle časopisu Science, s potenciálem ovlivnit budoucí vývoj technologií včetně spintroniky.
Tým z Fyzikálního ústavu Akademie věd v Praze spolu s mezinárodními partnery od roku 2019 publikoval sérii článků, v nichž teoreticky popisoval neobvyklé magnetické materiály. V roce 2021 teoretici předpověděli, že tyto materiály tvoří třetí základní typ magnetů, označený jako altermagnety. V únoru 2024 byl v časopise Nature publikován první přímý důkaz existence altermagnetismu, následovaný mikroskopickými snímky magnetického uspořádání v těchto materiálech. Výsledky ukázaly, že altermagnety kombinují vlastnosti feromagnetů a antiferomagnetů, což je činí unikátními.
3. Zařazení na seznam „50 vědců, kteří inspirují“
Dalším významným uznáním bylo zařazení Tomáše Jungwirtha na prestižní seznam 50 Scientists That Inspire, který sestavilo nakladatelství Cell Press při příležitosti svého 50. výročí. Tento seznam zdůrazňuje vědce, jejichž práce inspiruje nejen kolegy z vědecké komunity, ale také budoucí generace.
Redaktoři jednotlivých časopisů pod hlavičkou Cell Press nominovali výzkumníky, kteří svými kariérami a objevy překračují hranice vědeckých disciplín a přispívají k rozvoji inovací. V rámci tohoto ocenění Jungwirth poskytl rozhovor, kde popsal svou vědeckou dráhu a faktory, které ovlivnily jeho práci.
Práce Tomáše Jungwirtha a jeho kolegů má zásadní význam nejen pro základní vědecké poznání, ale také pro praktické aplikace, které mohou ovlivnit budoucnost technologií a společnosti.