Mezinárodní den žen a dívek ve vědě: Výzva ke změnám v českém akademickém prostředí

Datum publikace
Perex

Když při prezentaci výsledků loňského žebříčku Highly Cited Researchers 2024 zavládla radost, že se v řadě nejcitovanějších vědců objevilo sedm zástupců České republiky, málokdo se pozastavil nad skutečností, že mezi nimi není ani jedna žena.

Zastoupení žen ve vědě je v České republice nejnižší ze všech zemí EU, jak prozrazují údaje Národního kontaktního centra – gender a věda. V oblasti výzkumu a inovací je v České republice zaměstnáno přibližně 49 500 pracovníků, přičemž výzkumníci tvoří 57 % z celkového počtu. Ačkoli se počet osob pracujících v této oblasti v letech 2005–2022 téměř zdvojnásobil, zastoupení žen paradoxně kleslo ze 32,6 % na 28,7 % a jejich zastoupení v kategorii mezi výzkumníky tvoří pouhých 24,2 %.

Ne nadarmo se proto letošní výroční desátý Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který se koná pod heslem Accelerate Action, zaměřuje na aktivizaci českého akademického prostředí. Od 11. února zahájí Sociologický ústav Akademie věd prostřednictvím NKC – gender a věda měsíční kampaň, jejímž cílem je upozornit na nutnost zásadních změn. Do kampaně se zapojí inspirativní vědkyně i studentky vědeckých oborů, aby bylo jasné, že změna není jen žádoucí, ale naprosto nezbytná.

„Pozorujeme tendenci ke sbližování rozdílů mezi ženami a muži ve vzdělávací dráze, ale nevidíme, že by se to promítalo do průběhu vědecké dráhy. Největší ztráty zaznamenáváme v přírodních vědách, kde v podstatě ztrácíme 50 procent žen, které dokončí doktorát a nepokračují na výzkumné dráze,“ prohlásila Marcela Linková, vedoucí NKC – gender a věda pro Český rozhlas. Podle ní je jedním z hlavních důvodů odchodu talentovaných vědkyň převažující systém dočasných pracovních smluv. Ten může znevýhodňovat právě ženy, které v rané fázi své kariéry nemají perspektivu dlouhodobého pracovního poměru.

Celkově situace ukazuje, že nevyužití plného potenciálu žen ve vědě má dalekosáhlé ekonomické i společenské důsledky a jedním ze zásadních faktorů je přetrvávající genderová zaujatost v akademickém prostředí. Je proto nutné, aby české akademické instituce a výzkumné organizace odstranily systémové bariéry, zajistily stabilní pracovní podmínky a vytvořily prostředí, kde mohou vědkyně plně rozvinout svůj potenciál. 

Fyzikální ústav pořádá tradičně u příležitosti Dne žen a dívek ve vědě oblíbené setkání pro zaměstnance s tematickým programem. Hlavním bodem bude přednáška ředitelky Ústavu české literatury a komparatistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy doc. Libuše Heczkové na téma „Kariéry žen v nových oborech fyziky, chemie a techniky v první polovině 20. století. Zkušenosti a inspirace“. Následující neformální diskuse se zástupkyněmi HR umožní probrat otázky férových podmínek pro všechny vědce i vědkyně a diskutovat zažité předsudky a stereotypy, se kterými se některé ženy ve vědě dosud potýkají.