Kulaté desáté výročí Mezinárodního den žen a dívek ve vědě si letos připomínáme životním příběhem naší kolegyně Evgenie Chitrové, vedoucí skupiny fyziky aktinoidů a vzácných zemin v oddělení magnetických měření a materiálů. Její příběh je dokonalým důkazem toho, že setkání s vědou a nezdolná zvědavost utváří celoživotní náklonost k vědecké práci.
Od malička byla Evgenie předurčena k vědě. Fyzika se jí dostala do života ještě dříve, než si ji sama vybrala – prostě se do ní narodila. „Jsem dcera vědkyně,“ vzpomíná. „Vyrůstala jsem v matčině laboratoři, obklopena velkými magnety a hukotem experimentů. Protože maminka neměla vždy možnost, aby se o mne někdo postaral, často jsem ji doprovázela i na přednášky a prezentace experimentů.“ Toto neobvyklé dětství pro Evgenii nebylo nic menšího než přirozený start do světa vědy. „Bylo pro mě zcela samozřejmé, že se stanu fyzičkou,“ vysvětluje a dodává, že její náklonnost ke světu magnetismu byla nevyhnutelná. Největší inspirací pro ni vždy byla její matka, jejíž profesionalita a láska k vědě v ní zanechaly hlubokou stopu.
Evgeniin zájem o magnetismus se ještě prohloubil, když před 20 lety přijela do Prahy studovat doktorát a zapojila se do projektu zaměřeného na aktinidové materiály – látky vykazující mimořádné vlastnosti díky silným elektronovým korelacím a výrazným spin-orbitálním interakcím. „Tyto materiály kombinují různé interakce, jež mezi sebou soupeří, což vede k velmi sofistikované fyzice, jako je např. nekonvenční supravodivost, těžkofermionové chování nebo obří magnetická anizotropie,“ říká.
Dvojí podstata vědy – řešení problémů a společenská interakce
Podle Evgenie není fyzika jen o rutinních experimentech. Svým studentům vždy vysvětluje, že fyzici jsou jako detektivové, kteří sbírají důkazy a řeší záhady, jež nám příroda předkládá. Přitom je věda také hluboce společenským oborem – od účasti v rozsáhlých týmech při sofistikovaných experimentech s využitím synchrotronového záření či neutronového rozptylu až po prezentaci výsledků na mezinárodních konferencích.
Práce ve vědě kombinuje dva klíčové aspekty – schopnost řešit problémy a umění spolupráce.
Harmonizace vědy a rodinného života
Navzdory mnoha úspěchům nebyla cesta Evgenie Chitrové vždy bez překážek – zejména pokud jde o sladění vědecké kariéry s mateřstvím. Vychovává dvě děti, což ji občas postavilo před náročné výzvy, jak skloubit rodinný život a vědu. Mladší dcera ji doprovázela i s chůvou na zahraniční výjezdy, aby experimenty mohly pokračovat bez přerušení. Tyto zkušenosti ji však jen posílily a dnes, když děti dospívají, vidí více příležitostí plně se zapojit do svého výzkumu, převzít vedoucí role, budovat větší týmy a získávat stabilní financování.
Evgeniin příběh je inspirací pro všechny ženy ve vědě. Její cesta od dětství stráveného v laboratoři po úspěšné sladění rodiny a vědy ukazuje, že odvaha, vytrvalost a spolupráce dokážou překonat i ty největší překážky.
Evgenie Chitrová působí od roku 2005 ve Fyzikálním ústavu v oddělení magnetických měření a materiálů. Po doktorském studiu na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy pracovala 18 měsíců jako postdoktorandka na Univerzitě Tohoku v Japonsku. (Práci v laboratoři jí přerušila vyšší moc, protože Japonsko zasáhlo největší zemětřesení s magnitudou 9 a epicentrem pouhých 100 km od laboratoře.) Následně začala spolupracovat s Joint Research Centre Karlsruhe (JRC_Karlsruhe) of the European Commission na výzkumu elektronových vlastností tenkých vrstev na bázi aktinoidů.
Díky dlouholeté spolupráci se jí s kolegy z FZU a MFF UK podařilo vyhrát tendr na modulární Surface Science Laboratory Station stay (SSLS) pro přípravu tenkých vrstev a pokročilé povrchové studie, který se letos přestěhuje do Prahy. Přístroj v hodnotě milionů korun bude od roku 2026 sloužit nově vznikajícímu konsorciu akademických pracovišť.
Evgenie je autorkou a spoluautorkou více než 120 prací a nositelkou prémie Otto Wichterleho, Young Scientist Excellent Research Award a ceny L’Oréal UNESCO pro ženy ve vědě.
Fyzikální ústav pořádá tradičně u příležitosti Dne žen a dívek ve vědě oblíbené setkání pro zaměstnance s tematickým programem. Hlavním bodem bude přednáška ředitelky Ústavu české literatury a komparatistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy doc. Libuše Heczkové na téma „Kariéry žen v nových oborech fyziky, chemie a techniky v první polovině 20. století. Zkušenosti a inspirace“. Následující neformální diskuse se zástupkyněmi HR umožní probrat otázky férových podmínek pro všechny vědce i vědkyně a diskutovat zažité předsudky a stereotypy, se kterými se některé ženy ve vědě dosud potýkají.