Nacházíte se

FZU oslavil Den světla, u jehož zrodu stál objev laseru

16. května 2019 se uskutečnila ve Fyzikálním ústavu AV ČR akce na oslavu Mezinárodního dne světla. Cílem akce bylo podnítit povědomí široké veřejnosti o významu světla ve vědě, kultuře, umění, vzdělávání a dalších oblastech. Laserová centra Fyzikálního ústavu, HiLASE a ELI Beamlines, připravila k tomuto datu mimořádný den otevřených dveří.

16. května 1960 americký fyzik a inženýr Theodore Maiman úspěšně spustil vůbec první laserový systém na světě. V roce 2017 byl tento den organizací UNESCO ustanoven jako Mezinárodní den světla. Od roku 2018 se akce slaví napříč všemi kontinenty i v rámci ČR. Při této příležitosti se 16. 5. od 18:00 do 22:00 hodin v laserových centrech ELI Beamlines a HiLASE konal mimořádný den otevřených dveří. Netradiční atmosféru celé události podpořilo po setmění speciální nasvícení budov center a světelné projekce.

Nejvýznamnějšími akcemi Mezinárodního dne byly série populárních přednášek (Tajemství nejintenzivnějšího laseru světa, Světlo: zdroj energie pro život i techniku a další), workshop Částice v kelímku od limonády a komentované prohlídky v laserových centrech FZU v Dolních Břežanech. V rámci doprovodného programu si pak mohli návštěvníci vyzkoušet virtuální realitu a interaktivní exponáty, zúčastnit se logických her nebo si například vyzkoušet, jaké to je uvnitř čistoprostorového obleku, který nosí vědci uvnitř laserových hal.

Na pracovišti FZU v Cukrovarnické ulici na Praze 6 byla připravena neformální exkurze Buřty, lasery, atomy pro vysokoškolské studenty fyzikálního a technického zaměření, se kterými si vědci popovídali o výzkumu tenkých vrstev, mikroskopii a souvisejících technologiích a akci spojili také s lákavým pohoštěním.