Nacházíte se

Fyzikální ústav zve návštěvníky na Festival vědy 2018

Přijďte navštívit stánek Fyzikálního ústavu ve středu 5. 9. na Festivalu vědy. Čeká na vás velká laboratoř a technologický park pod širým nebem. Uvidíte zajímavé ukázky, ověříte znalosti v soutěžích a kvízech a vyzkoušíte nevšední pokusy. Budete si moci na vědu doslova „sáhnout“.

U nás se pomocí mlžné komory dozvíte, jak vypadají dráhy protonů, částic alfa, elektronů a mionů, či jak fungují moderní detektory a systémy na zpracování dat na urychlovači LHC a observatořích Pierra Augera a CTA. Vyzkoušíte si léčení nízkoteplotním plazmatem a vyrobíte si duhovou nanovrstvu z laku na nehty. Zjistíte také, co má taková nanovrstva společného s modrou barvou na křídlech motýlů rodu Morpho a jak lze tenké vrstvy využít v praxi, například pro výrobu účinnějších slunečních článků. Poznáte lasery jako unikátní zdroje světla, které mají široké využití ve výzkumu i průmyslu.

Obrázek 1. Jak se směruje laserový svazek? To si u nás vyzkouší i ti nejmenší!

Festival vědy aneb zábavná vědecko-technická laboratoř na Kulaťáku je jednodenní venkovní akce na Vítězném náměstí v Praze 6, která se pořádá již šestým rokem. Jde o společný projekt vysokých škol, akademických a volnočasových institucí s více než 70 vystavovateli a 15 000 návštěvníky. Účast ústavů Akademie věd na Festivalu vědy stále roste – v loňském roce se společně s Fyzikálním ústavem zúčastnily 4 ústavy, letos je nás již deset.

Obrázek 2. Co mají motýlí křídla společného s fyzikou? Víc, než byste řekli!

Stánek Fyzikálního ústavu najdete v pravé části Festivalu (při pohledu od náměstí) přímo vedle hlavního stanoviště České Televize. Festival vědy se koná od 8:30 do 18:00, vstup na akci je volný. Těšíme se na Vás! Více informací o Festivalu najdete na http://www.festival-vedy.cz