Fyzikální ústav na Veletrhu vědy představil krásy fyziky

Datum publikace
Perex

Už po deváté jsme se na Veletrhu vědy, největší populárně-vědecké akci v ČR, setkali s nadšenci a nadšenkyněmi pro vědu z řad škol i nejširší veřejnosti. Ti si v expozici FZU mohli zahrát na paprsky Slunce ve fotovoltaickém stanu, vidět na vlastní oči spektrum viditelného světla, postavit molekuly z Lega a přečíst nový komiks a povídky, ale také si prohlédnout skutečnou magnetickou naprašovačku, spatřit martenzitickou transformaci slitin pod mikroskopem a další důležité fyzikální přístroje a jevy.

„Těší mě, že mezi stovkou spolupracujících na naší expozici bylo hodně mladých lidí, například studentky a studenti z Otevřené vědy a z Turnaje mladých fyziků, a nově také kolegové a kolegyně z projektu Physics for Future a Dioscuri centra pro jednomolekulární optiku,“ říká ředitel ústavu Michael Prouza a dodává: „Děkuji všem za pečlivou přípravu exponátů a aktivit a za energii, kterou vkládají do prezentace na místě. Naše expozice se rok od roku rozvíjí a pokaždé přivezeme něco nového, takže se k nám rádi vracejí i pravidelní návštěvníci veletrhu.“

Mezi představené novinky patřil i komiks Taje nanosvěta, který lidem představuje fungování a krásy světa na těch nejmenších škálách, a antologie Fyzika budoucnosti, v níž science fiction povídky s navazujícími popularizačními články z pera vědců a vědkyň ve FZU nabízejí rozličné vize, jak pokroky ve fyzikálním výzkumu změní náš svět.

Návštěvníci a návštěvnice oceňovali nejen šíři představených fyzikálních témat, ale také zapojení zahraničních vědkyň a vědců, se kterými se v jiných expozicích setkávali vzácněji. Na své si díky představení skutečných přístrojů a pokusů na straně jedné i aktivitám se stavěním molekul z Lega nebo bonbonů na straně druhé přišli jak ti, kteří se o fyziku zajímají do hloubky, tak ti, kteří se na veletrh přišli hlavně seznámit s tamní obrovskou šíří témat a pobavit – ať už jim bylo pět nebo padesát.

Expozici navštívili také nový předseda AV ČR Radomír Pánek a senátoři Jiří Drahoš a Jiří Růžička. Fotovoltaickou část expozice jim představil Martin Ledinský, vedoucí skupiny tenkých vrstev pro fotovoltaiku.

 

 

Velký sál svými přednáškami naplnili Jan a Ivana Ebrovi, kteří představili největší srážky ve vesmíru včetně praktických ukázek ve zmenšeném měřítku, a Jan Kaufman, který ukázal špatnou fyziku ve filmu i to, jak by se příslušné scény odehrály s realistickou fyzikou. Na závěr přednášky jsme pokřtili již zmíněnou antologii Fyzika budoucnosti – a co se týče kosmických srážek, mohli si lidé v expozici zblízka prohlédnout model černé díry a výsledek jejího střetnutí s hvězdami a jinými vesmírnými tělesy.

Nezbývá než se těšit na další ročník Veletrhu vědy a všechny zájemce a zájemkyně o vědu pozvat na další akce v mezidobí: už ve středu 18. 6. dopoledne proběhne science show FZU na dejvickém VědaFestu a na podzim se těšíme na viděnou na Zažít město jinak, Noci vědců, Týdnu Akademie věd a dalších akcích pro veřejnost i školy.