I letos si pracovníci Fyzikálního ústavu připravili pro studenty a zvídavou veřejnost prezentaci špičkového výzkumu v rámci Týdne Akademie věd. Příležitost nahlédnout do světa vědeckých experimentů a špičkových technologií, s nimiž vědci denně pracují, využilo 1348 návštěvníků.
„Oblíbená akce nabízí během pokusů předváděných v laboratořích školám a jejich studentům jedinečnou šanci propojit a rozšířit si teoretické znalosti získané v hodinách fyziky. Na studenty čekala chuťová zkouška čokolády, ale i světelné krystaly, supravodiče a řízené exploze dusíku,“ popisuje program akce výzkumník Martin Ledinský.
Program na Slovance: devět okruhů i odborné přednášky
Na pracovišti Slovanka se na devět vědeckých stanovištích zábavným způsobem prezentovala široká škála témat od studia mikrostruktur materiálů až po využití kapalných krystalů a biotechnologií. Mezi nejoblíbenější patřily supravodiče a supravodivost zakončené výkladem u levitujícího vláčku. Velký zájem vzbudila i exkurze na velín Observatoře Pierra Augera, odkud vědci dálkově ovládají teleskopy v argentinské pampě. „Návštěvníkům jsme ukazovali spršky, které kosmické částice vytvářejí v atmosféře, a také zařízení, s jejichž pomocí jsme schopni je pozorovat,“ dodává Matěj Havelka. Jedinečnou možnost dozvědět se více o srážkách, které mění svět a vedou i k udělení Nobelovy ceny, měli návštěvníci na přednášce Jiřího Hejbala. „Mám velkou radost z toho, kolik lidí přednášku navštívilo a kolik zajímavých dotazů na ní padlo,“ hodnotí popularizační akci, která příští rok oslaví své 55. výročí, částicový fyzik.
Cukrovarnická: Historická procházka a experimenty
V areálu Cukrovarnické mysleli organizátoři při přípravě sobotního programu nejen na milovníky fyziky, ale i architektury. Právě pro ně uspořádali komentovanou prohlídku památkově chráněné budovy s prvky geometrické secese a rondokubistickými detaily.
Návštěvníci se proměnili v detektivy nanosvěta a elektronovým mikroskopem pozorovali krystalky nanodiamantů, ale také se dívali, jaké materiály se skrývají v solárních panelech. Jak fungují LEDky pomocí difrakčních brýlí a kouzelných fluorescenčních ponožek, vysvětloval Jan Batysta. „Jsme rádi za všechny návštěvníky, kteří mají zájem o fyziku a o náš výzkum. Polovodiče se staly neoddělitelnou součástí naší civilizace od počítačových čipů přes ledky na běžné svícení až po polovodičové lasery v optických kabelech, které nám zajišťují. Popularizační akce, jakou je den otevřených dveří, nám dovolují význam výzkumu a nových technologií šířit mezi širokou veřejnost,“ říká Batysta.
Dny otevřených dveří patřily studentům i veřejnosti. Malí i velcí návštěvníci, z nichž mnozí do Fyzikálního ústavu zavítali poprvé, aktivně využívali příležitost, kladli vědcům zvídavé dotazy a ověřovali si své teorie. Pozitivní reakce návštěvníků potvrzují, že organizátoři přispěli ke zvýšení zájmu o vědu u mladé generace, ale napomáhají také pozitivnímu vnímání ústavu.