RNDr. Hana Lísalová, Ph.D.

Tým pod vedením Hany Lísalové ze Sekce optiky Fyzikálního ústavu AV ČR navrhl a vyrobil mikrofluidní reaktor pomocí 3D tisku. Zrychlil a zjednodušil tak přípravu polymerních kartáčů, které jsou základem moderních biosenzorů.
Vědkyně a vědci pod vedením Hany Lísalové ze Sekce optiky dosáhli významného kroku směrem k průlomu v oblasti optických vláknových senzorů.
V předvánočním období jsme již podruhé uspořádali sbírku na podporu Klokánku v Praze 8, který poskytuje zázemí dětem v těžkých životních situacích.
Vědkyně a vědci z Laboratoře funkčních biorozhraní Fyzikálního ústavu AV ČR pokročili ve vývoji kompaktního, plně přenosného a rychlého biodetekčního zařízení a demonstrovali jeho účinnost při detekci bakteriálních a virových patogenů v široké škále vzorků potravin.
Hana Lísalová, vedoucí Laboratoře funkčních biorozhraní ze Sekce optiky, dosáhla významného úspěchu na letošním pátém ročníku konference International Conference on Bioinspired and Zwitterionic Materials, která se konala na Cornell University v USA. Získala zde prestižní ocenění Mid-career Award za svůj přínos k vývoji nové generace antifoulingových vrstev s biofunkčními prvky, biosenzorů a biomimetických systémů.
Vyšla kniha „Věda je odvaha“, která představuje životní příběhy šestnácti inspirativních vědkyň a vědců. Jeden z příběhů v této knize je věnován i Haně Lísalové, vedoucí Laboratoře funkčních biorozhraní ze Sekce optiky Fyzikálního ústavu.
Vědecký tým Fyzikálního ústavu AV ČR vyvinul inovativní biosenzor schopný rychlé detekce nebezpečného zlatého stafylokoka (S. aureus) v mléčných výrobcích. Tato nová metoda je schopna vyhodnotit, zda je vzorek kontaminovaný již za 30 minut, oproti 24 hodinám potřebným u tradičních kultivačních metod.
Vědkyně a vědci Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR zveřejnili výsledky rozsáhlého výzkumu v oblasti veřejného zdraví. Jejich cílem bylo mapování výskytu viru SARS-CoV-2 v prostředcích pražské hromadné dopravy během pandemie onemocnění COVID-19. Tým z Laboratoře funkčních biorozhraní pod vedením Hany Lísalové vyvinul pro testování speciální biosenzory, jejichž využití přineslo nové poznatky v boji proti infekčním chorobám. Výzkum byl nedávno zveřejněn v prestižním vědeckém časopise Journal of Travel Medicine.
Biočip je rychlý jako antigenní test a zároveň spolehlivý jako metoda PCR. Tým vědců pod vedením Hany Lísalové dosáhl nejdůležitějšího milníku při vývoji unikátního systému na detekci viru SARS-CoV-2 způsobujícího onemocnění covid-19. Výzkum biosenzorů, na kterých je systém založen, potvrdil jejich spolehlivost a otevřel nové možnosti pro další vývoj v této oblasti.
Přístroj na detekci viru SARS-CoV-2 ze slin je o krok blíže k využití v praxi. Jedinečná technologie, kterou vymysleli vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, prokázala citlivost srovnatelnou s PCR testy.
Interdisciplinární výzkum Laboratoře biofyziky se zabývá vlivem fyzikálních faktorů na procesy utvářející chování a funkčnost buněk. Akademie věd ČR jej podpořila poskytnutím prostředků na pořízení průtokového cytometru CytoFLEX Beckman Coulter.
Biosenzor, který má odhalit koronavirus v tekutinách i na površích vyvíjejí vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd (AV).