Mgr. Oleg Lunov, Ph.D.

Nová studie vědců pod vedením Olega Lunova ze Sekce optiky Fyzikálního ústavu AV ČR objasňuje vliv mechaniky a tvaru buněk na vstřebávání nosičů léčiv.
Vědci z Laboratoře biofyziky Fyzikálního ústavu AV ČR pod vedením Olega Lunova po 2,5 letech intenzivní práce představili průlomovou platformu na bázi DNA nanostruktur, která umožňuje cíleně ovlivňovat funkce lyzozomů v buňkách.
Mezinárodní konsorcium vědců PRO-EURO-DILI Network zkoumající lékové poškození jater, do nějž jsou zapojeni i vědci z Laboratoře biofyziky Sekce optiky Fyzikálního ústavu AV ČR, představilo revoluční pokrok ve vývoji jaterních organoidů. Výsledky výzkumu zveřejnil prestižní vědecký časopis Experimental and Molecular Medicine z rodiny Nature.
Metabolismus účinných látek léčiv, ale i bylin a bylinných doplňků stravy probíhá v játrech, která ale mohou být během tohoto procesu nenávratně poškozena, což může vést i ke smrti pacienta. Proti takzvanému lékovému poškození jater (DILI – drug induced liver injury) zatím neexistuje účinná prevence ani jednoduchý systém testování léků v preklinických fázích vývoje, který by jednoznačně určil možnou hepatotoxicitu daného léku. 9. a 10. března o něm na FZU debatoval mezinárodní tým špičkových odborníků.
Vědci z Laboratoře biofyziky přispěli do oblasti DNA nanotechnologií nedávnou systematickou analýzou. Autoři pod vedením Olega Lunova v ní shrnují současný stav znalostí o interakcích nanostruktur DNA (DN) s buňkami a identifikují klíčové výzvy z pohledu buněčné biologie.
Cílené doručování léčiv je předmětem zájmu vědců z celého světa. K této problematice nyní výrazně přispěli i vědci z Laboratoře biofyziky pod vedením Olega Lunova. Ti se zabývali biologickými vlastnostmi a účinností transportu látek do buněk s pomocí DNA nanostruktur (DN). Uměle vytvořenou strukturu DNA při tom využili jakožto nosič sloužící k transportu látek do buněk a zkoumali, jaký vliv má na tento proces proteinový obal.
Jak mohou fyzikové přispět k problematice lékového poškození jater? Třeba zapojením nejmodernějších zobrazovacích technik, jak to udělali vědci z Fyzikálního ústavu AV ČR. V rámci mezinárodního týmu složeného z expertů z různých oborů se zapojili do výzkumu, který přináší nové poznatky a přístupy v problematice lékového poškození jater. Zároveň vede i k vytvoření modelu tohoto orgánu, který by se dal využít k včasnému odhalení lékové toxicity. Výzkum publikoval prestižní časopis Journal of Hepatology.
Ocenění za nejlepší videoabstrakt 2021 získal v soutěži časopisu Cells tým naší laboratoře biofyziky. Vítězná prezentace výstižně zachycuje obsah výzkumného článku, který vyšel v časopise Cells. Porota soutěže vysoce ocenila především inovativnost výzkumu, kvalitu videoprezentace a přihlédla i k hlasování čtenářů.
Interdisciplinární výzkum Laboratoře biofyziky se zabývá vlivem fyzikálních faktorů na procesy utvářející chování a funkčnost buněk. Akademie věd ČR jej podpořila poskytnutím prostředků na pořízení průtokového cytometru CytoFLEX Beckman Coulter.
Každoroční nominace na Prémii Otto Wichterleho pro vynikající mladé vědecké pracovníky Akademie do věku 35 let, kteří dosahují špičkových výsledků ve svých oborech.