Jaderná fúze s lasery a související věda
Renomovaný fyzik Luca Volpe nedávno přednášel ve FZU o nejnovějších objevech v oblasti jaderné fúze s lasery a souvisejících vědních oborech. Přednáška s názvem Od nedávného průlomu v centru NIF (National Ignition Facility neboli Národním zážehovém zařízení) k nové evropské cestě pro jadernou fúzi s laserem v EU se týkala dvou hlavních témat.
Jakým směrem se vydá popularizace fyziky? O řešení debatovali odborníci
Má smysl vydávat tištěný časopis, který se zabývá propagací fyziky? Touto kontroverzní otázkou zahájil diskusi o budoucnosti popularizace fyziky ředitel Fyzikálního ústavu Michael Prouza. Debata se konala v pondělí 24. října u příležitosti oslav 150. výročí časopisu pro fyziku v zaplněném sálu budovy SOLID21 a následovala po odborných přednáškách věnovaných historii fyziky a její popularizace.
Laserová jiskra života zaujala Grantovou agenturu ČR
Otázku o vzniku života si lidstvo klade již velmi dlouho. Po tisíce let se hledáním odpovědi na ni zabývali mystici a náboženští myslitelé. K nim se později přidali spekulující filosofové. Přírodní a exaktní vědy vstoupily do ringu teprve nedávno. Systematický výzkum chemických a fyzikálních dějů, které pravděpodobně sehrály při vzniku života podstatnou roli, se rozvíjí až od poloviny minulého století. Jedná se o stále sílící směr interdisciplinárního výzkumu, jehož se účastní i náš ústav.
První tisícijouleové laserové impulzy vygeneroval Prague Asterix Laser System právě před dvaceti lety
Na sklonku devadesátých let byl do Prahy přestěhován unikátní terawattový jódový (1315,2 nm) laserový systém Asterix IV vyvinutý a postavený v Ústavu Maxe Plancka pro kvantovou optiku v Garchingu u Mnichova.
Tisícijouleový laserový impulz vytvořil v Praze hvězdnou hmotu poprvé právě před dvaceti lety
Ve vesmíru dominuje jiný druh hmoty než na zemi. Je to plazma, v němž jsou základní stavební prvky hmoty – atomy – ionizovány. Skládá se tedy z iontů a elektronů.
9. dubna 1963 byl spuštěn první československý laser
Letos v květnu si připomeneme šedesáté výročí první úspěšné realizace laseru. První plně funkční prototyp laseru byl v našich zemích vyvinut a uveden do provozu 9. dubna 1963 ve Fysikálním ústavu ČSAV díky Karlu Pátkovi, významnému badateli v oboru luminiscence pevných látek.
Libor Juha získal Cenu předsedkyně Akademie věd za propagaci a popularizaci výzkumu
Libor Juha z Fyzikálního ústavu obdržel 16. října 2018 od prof. Evy Zažímalové Cenu předsedkyně AV ČR za propagaci nebo popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací.
Libor Juha obdržel Cenu Akademie věd ČR
Předsedkyně Akademie věd ČR udělila v roce 2018 cenu mj. i Ing. Liboru Juhovi, CSc. z Fyzikálního ústavu AV ČR.
Badatelé z Fyzikálního ústavu se podílejí na unikátním výzkumu chování hmoty za extrémních podmínek
Bylo dosaženo jedinečné kombinace hustoty a teploty plazmatu pomocí rentgenového laseru s volnými elektrony LCLS.