Ing. Judita Anthi, Ph.D.

Do Laboratoře funkčních biorozhraní při Fyzikálním ústavu AV ČR (FZU) jsem nastoupila v roce 2020, během pandemie covidu a v polovině svého doktorského studia. Můj výzkum se zaměřoval na hlavní téma skupiny: antifoulingové polymerní kartáče – nanomateriály s významným potenciálem. Specializovala jsem se na jejich syntézu, především pomocí polymerace iniciované z povrchu (SI-ATRP na zlatě) a RAFT polymerace v roztoku, a také na jejich charakterizaci, aplikace a základní studia pomocí technik jako SPR, QCM a FT-IRRAS.
Díky spolupráci s dr. Kolivoškou z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR jsem měla možnost začít zkoumat propojení elektrochemických metod (EIS a cyklická voltametrie) s polymerními kartáči za účelem studia jejich propustnosti pro malé molekuly. Tato práce přispěla k úspěšné obhajobě mé disertační práce v roce 2023, která se zaměřovala na využití nanočástic a nanovrstev v bioanalytických metodách.
Po dokončení doktorátu jsem se podílela na zavedení špičkového HPLC systému s detektory PDA, dRI a MALS pro charakterizaci makromolekul. Zároveň se mi podařilo získat postdoktorský grant v rámci programu MSCA PF CZ FZU III, díky němuž jsem v říjnu 2024 nastoupila do laboratoře prof. Stephanopoulose na Arizona State University. Aktuálně se v Arizoně věnuji výzkumu nanostruktur na bázi nukleotidů a jejich peptidových konjugátů, přičemž na FZU se vrátím na závěrečný rok svého stipendia koncem roku 2026.