Švýcarská krystalografická asociace pozvala Dr. Lukáše Palatinuse na letošní prestižní přednáškové turné Howard Flack Lecture Series. Světový odborník na krystalografii přednesl sérii přednášek o elektronové krystalografii na ETHZ v Curychu, v Institutu Paula Scherrera ve Villigenu, na Univerzitě v Bazileji, Univerzitě v Bernu, EPFL v Lausanne a na Univerzitě v Ženevě. Přednáškové turné se konalo ve dnech 7.–11. listopadu 2022.
Lukáš Palatinus se v prezentacích zaměřil na teorii a praxi 3D elektronové difrakce (3D ED), která v současné době patří mezi nejrychleji se rozvíjející krystalografické techniky umožňující analýzu struktury z jednotlivých submikrometrických krystalů. Posluchači se seznámili s možnostmi, které dnes 3D ED nabízí ve všech oblastech strukturní krystalografie.
Metoda je vhodná pro materiálové vědce a chemiky, kteří potřebují krystalografickou charakterizaci mikrokrystalických materiálů. Technika, jejíž obecná použitelnost a přesnost byly ještě před několika lety předmětem diskusí, stále nabízí příležitost pro svůj další rozvoj.
Pozorování vodíků a dalších strukturních detailů se nyní považuje za rutinní a objevují se pokročilé aplikace, jako je analýza hustoty náboje z dat 3D ED. Palatinus představil rovněž aplikace na materiály od intermetalických slitin včetně precipitátů přes multifázové mineralogické vzorky až po hydratované materiály, MOFy a komplexní organické materiály.
Důležitou částí přednášek byla také prezentace možností stanovení absolutní struktury pomocí elektronové krystalografie a diskuse o stávajících omezeních této metody a možnostech jejich překonání.
Přednášková série je pojmenována na počest Howarda Flacka, významného britského krystalografa, který velkou část své vědecké kariéry strávil ve Švýcarsku.