Dr.rer.nat. Lukáš Palatinus

Cambridgeské krystalografické datové centrum (CCDC) oznámilo, že struktura ibuprofenu určená elektronovou difrakcí v rámci práce publikované ve FZU skupinou Lukáše Palatinuse získala pořadové číslo 1,25 milionu ve světově největší krystalografické databázi - Cambridgeské databázi struktur (CSD), která je mj. jedním z nejvýznamnějších zdrojů dat pro výzkum léčiv. Počet publikovaných struktur v databázi se přitom rozrůstá nonstop rychlostí zhruba jednoho záznamu každých 10 minut.
Prohodit při obouvání levou botu za pravou je nepříjemné, ale zaměnit stejným způsobem při výrobě léčiv molekuly může být osudné – místo léku vznikne jed. Tomu pomůže zabránit nová metoda týmu mezinárodních vědců vedeného Lukášem Palatinusem z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Unikátní postup určování polohy atomů v krystalech publikoval v minulém týdnu časopis Nature Chemistry.
Švýcarská krystalografická asociace pozvala Dr. Lukáše Palatinuse na letošní prestižní přednáškové turné Howard Flack Lecture Series. Světový odborník na krystalografii přednesl sérii přednášek o elektronové krystalografii na ETHZ v Curychu, v Institutu Paula Scherrera ve Villigenu, na Univerzitě v Bazileji, Univerzitě v Bernu, EPFL v Lausanne a na Univerzitě v Ženevě. Přednáškové turné se konalo ve dnech 7.–11. listopadu 2022.
Krystaly jsou jako stavebnice. Jsou poskládané z miniaturních kostiček, kterými jsou velmi často molekuly. Lukáš Palatinus dokáže určit, jak molekuly vypadají a jak se v krystalu skládají. Vytváří tak nové modely krystalových struktur. Nedokonalý krystal, jež se vyznačuje tím, že v uspořádání kostiček jsou chyby a nepřesnosti, je další vědeckou výzvou pro Lukáše Palatinuse.
Letošní pětapadesáté zasedání Akademického sněmu nejenže bylo jubilejní, ale také odkazovalo k mimořádnému vědeckému výročí a zveřejnilo udělení prestižního grantu ERC.
Rychlejší, levnější a efektivnější metoda pro vývoj nových léků.
Čeští vědci rozšířili uplatnění nové metody převážně pro farmaceutický průmysl.
Pravidelně pořádané konference ECM patří k největším krystalografickým konferencím na světě s řadou účastníků z Evropy i mimo ni.
Fyzik Lukáš Palatinus je světově uznávaným odborníkem v oboru krystalografie. Ta se zabývá určováním vnitřní, atomární struktury krystalických látek a jejich vlastnostmi. Se svým týmem z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR vyvinul a zdokonalil metodu, jak určit strukturu i velmi malých krystalů o velikosti několika desítek nanometrů.
Dne 4. 10. 2017 převzali významní vědci a vědkyně prestižní Ceny Akademie věd z rukou prof. Evy Zažímalové, předsedkyně Akademie věd. Mezi oceněnými byli i dva vědečtí pracovníci Fyzikálního ústavu AV ČR.
Palatinus s kolegy vyvinul metodu, jak určit krystalovou strukturu i u krystalů s velikostí pouhých několika desítek nanometrů. Článek o této metodě otiskl letos v lednu prestižní časopis Science a byl to první takový text z českého prostředí, na který časopis poutal i na titulní straně.
Mimo další úspěchy, vyvinul program Superflip, který si v krystalografické komunitě záhy získal velkou popularitu a dnes patří k nejpoužívanějším programům v této oblasti.