Aktuality
Výzkum povrchu atomů a molekul s Pavlem Jelínkem
Doc. Pavel Jelínek z Fyzikálního ústavu AV ČR, čerstvý laureát ceny Rudolfa Lukeše za rok 2020, byl hostem studia Leonardo. Cena Rudolfa Lukeše je udělovánaza vynikající soubor původních prací z oboru organické, bioorganické a medicinální chemie z posledních 5 let publikovaných v prestižních mezinárodních časopisech.
Pronikli jsme až k atomům a umíme s nimi manipulovat
Prestižní Cenu Rudolfa Lukeše za jedinečnou práci v oboru chemie získal docent Pavel Jelínek z Fyzikálního ústavu AV ČR. Mezinárodní komisi zaujaly Jelínkem vyvíjené techniky rastrovací mikroskopie, které se uplatňují v organické chemii.
Nositelem letošní ceny České chemické společnosti se stal fyzik Pavel Jelínek
Mezinárodní odborná komise udělila Cenu Rudolfa Lukeše pro rok 2020 Pavlu Jelínkovi za jeho výzkum chemických vlastností molekulárních struktur na površích pevných látek. Hodnotitele zaujaly vyvíjené techniky rastrovací mikroskopie, které nacházejí uplatnění v organické chemii.
Vědci našli novou strategii pro syntézu dosud nedostupných polymerů
Čeští vědci ve spolupráci s kolegy ze Španělska představili v časopise Nature Communications nový druh polymerů, které byly dosavadními přístupy nedostupné. Tento druh polymeru může sehrát významnou roli při návrhu nových komponentů pro nanoelektroniku, jako jsou nové displeje.
Čeští vědci přispěli k vývoji nové třídy jednorozměrných organických vodičů
Společná práce českých, španělských a švýcarských vědců, kterou publikoval tento týden časopis Nature Nanotechnology, představuje nový přístup k vývoji nekovových vodičů využitelných v solární energetice, optických technologiích či nanoelektronice.
První pozorování řízeného přenosu elektronu v rámci jedné molekuly
Tým českých vědců poprvé demonstroval řízený přenos elektronu v rámci jedné molekuly.
Čeští vědci našli novou cestu, jak řídit magnetické a elektronické vlastnosti molekul
Tento objev by tak mohl sloužit k vývoji nových optických senzorů, fotoluminiscenčních materiálů, katalyzátorů nebo léčiv.
Vědci učinili průlom v poznání pohybu a struktury iontových hydrátů
Hydratace iontů na površích má velký význam například při korozi, v elektrochemii či při transportu iontů v živých organismech. Vyskytují se například i v iontových nápojích.
Pomocí hrotové mikroskopie nyní dokážeme určit chemickou strukturu molekul
Tato nová technika zobrazení jednotlivých molekul otevírá zcela nové možnosti při studiu fyzikálních a chemických vlastností molekulárních nanostruktur. Na výzkumu se podílel tým odborníků pod vedením Doc. Ing. Pavla Jelínka, Ph.D.
Úspěch českých vědců: Dokážou tvarovat molekuly.
Chemici a fyzici objevili, že stejný jev, který funguje v mikrofonu nebo airbagu, platí i pro molekuly. Ověřili, že vlivem elektrického pole může měnit molekula tvar. To může pomoci třeba při konstruování miniaturních robotů nebo motorů.
Dosažení submolekulárního rozlišení nanostruktur molekul vody
Vědci vyvinuli novou metodu metodu umožňující submolekulární rozlišení vodních klastrů na povrchu soli. Tato práce otevírá cestu pro studium vnitřní struktury a dynamiky ledu nebo vody na povrchu pevných látek.
Lze vidět atomy uhlíkových nanostruktur?
Nové poznatky nezbytné pro budoucí technologické využití uhlíkových materiálů