Novou „vánoční“ kometu objevil Čech, jmenuje se C/2024 Y1 (Mašek)
Aktualizace 1. 1. 2025 Novou kometu zpozoroval v noci ze 24. na 25. prosince 2024 vědec Martin Mašek z Fyzikálního ústavu AV ČR nad západním obzorem v Argentině. Dalekohled přitom ovládal online z Liberce. Jde tak o první český objev komety, při kterém pozorovatel nebyl v observatoři fyzicky přítomen, a zároveň je prvním českým objevem z jižní polokoule. Nad naším obzorem se kometa objeví až na přelomu února a března.
Vědci mají přesnější data o přilétající kometě Tsuchinshan–ATLAS
Vědci zlepšili odhad pozorovatelnosti nové komety C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS. Podle jejich propočtů bude nejvíce viditelná ve druhé polovině letošního října. Kometu objevila 22. února 2023 jihoafrická observatoř systému ATLAS. Nezávisle na tom ji 9. ledna 2023 zaregistrovala i data čínské observatoře Tsuchinshan (v překladu Purpurová hora).
Čech vyfotil letící Teslu, byla milion kilometrů od Země
Martin Mašek pracuje jako operátor dalekohledu FRAM, který je umístěný na Observatoři Pierra Augera, kde vědci zkoumají kosmické záření.
Dalekohled FRAM vyfotil Teslu na oběžné dráze
Snímek Martina Maška Tesla mezi hvězdami získal ocenění Česká astrofotografie měsíce za únor 2018.
Úspěšné pozorování planetky 2012 DA14 dalekohledem Fyzikálního ústavu AV ČR
Jednalo se o první snímek projektu GLORIA, celosvětové sítě robotických dalekohledů. Snímek tak obletěl světová média, jako je web NASA nebo britský Guardian.