Tým studentů zastřešených Gymnáziem Christiana Dopplera vede po ústředním kole Turnaje mladých fyziků. Nikdo z nejlepších soutěžících ovšem stále nemá vyhráno. Do konce soutěže zbývá ještě výběrové soustředění, které rozhodne o nominaci pěti nejlepších zástupců České republiky do mezinárodního kola ve švédském Lundu.
Do ústředního kola ve Fyzikálním ústavu nastoupilo ve dnech 25. až 27. března celkem sedm tříčlenných týmů. Nikdo nechtěl udělat zbytečnou chybu při prezentacích, a tak studenti do poslední chvíle upravovali během Fyzbojů svá řešení úloh vypsaných v červenci organizačním výborem mezinárodního turnaje.
Po tři dny bojovaly týmy v turnaji bez faulů, ale už v závěrečných prezentacích soutěžících týmů bylo jasné, že loňskou výhru tým Talnetu neobhájí. Hru letos těsně ovládl tým GChD+ následovaný skupinou Higgsův gang, ofenzivu soupeřů naopak neustály Olomoucké srnky.
Zástupce vítězného týmu Gabriel Hamrle z Gymnázia Jana Keplera shrnul své dojmy ze zápasu o vítězství: „Mám extrémní radost, protože za experimenty stálo velké úsilí. Moje potěšení pramení z toho, že jsem konečně předvedl před lidmi a porotou výsledky mého mnohaměsíčního snažení a dostal jsem zpětnou vazbu.“ A co bylo pro Gabriela největší výzvou? „Člověk v turnaji reaguje v momentě, oponentury jsou velmi rychlé a rázné,“ uvedl.
Do turnaje se mohly letos zapojit díky změněným pravidlům nové školy a soutěžící. Hlavní změnou pro studenty je možnost soutěžit v okresním kole bez nutnosti být součástí většího týmu a teprve díky soutěži si najít kamarády, s nimiž budou na řešení úloh dále pracovat a pak se účastnit ústředního kola. „Byli jsme svědky celé řady velmi zajímavých prezentací a mohu konstatovat, že se kvalita letos skokově zlepšila,“ hodnotil akci její organizátor Hynek Němec.
Slavnostního vyhlašovacího ceremoniálu vítězů se zúčastnil ředitel Fyzikálního ústavu Michael Prouza spolu se starostou Prahy 8 Ondřejem Grosem a zástupkyní Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Andreou Královou. Kam vedly kroky úspěšných řešitelů turnaje a že to nemusí být nutně pouze fyzika vysvětlil soutěžícím Libor Inovecký.
Softwarový inženýr a konzultant Quantessence vyhrál mezinárodní kolo turnaje v roce 1998. Pro studenty si připravil příklady kariéry svých spolusoutěžících, mezi které patřil Petr Luner, dnes seniorní softwarový manažer v Googlu, ekonom Filip Matějka, gastroenterolog Jakub Mikeš, první zaměstnanec SpaceX Lukáš Kroc nebo Martin Dienstbier, spoluzakladatel společnosti Diana Biotechnologies. „Vy, kdo tady dnes sedíte jako úspěšní řešitelé, tu můžete stát za třicet let a budete vyprávět o oboru, který vás bude zajímat celý život a nemusí to být fyzika,“ zakončil Inovecký svůj projev.
Bývalý účastník souboje a dnes ředitel ústavu Michael Prouza si našel čas podívat se na jeden z Fyzbojů. Ve své závěrečné řeči ocenil studenty, kteří se do náročné soutěže pustili, a vyjádřil jim obdiv, protože soutěž je podle jeho názoru v trojčlenném družstvu výrazně těžší.
„Ačkoli jsem s fyzikou neměl problémy, nepatřila mezi mé oblíbené předměty,“ přiznal starosta Prahy 8 Ondřej Gros a pokračoval: „Tato země bude potřebovat do budoucna chytré mozky i proto, aby byla vždy dost silná a obranyschopná. Jsem velmi rád, že jsem zde viděl tolik talentovaných lidí.“
Za Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy přišla pogratulovat vítězným týmům Andrea Králová z oddělení všeobecného vzdělávání. „Všichni víme, že obory STEM by měly v současné době zažít boom, a jsem moc ráda, že v naší republice máme tak skvělé studenty. Doufám, že o vás ještě uslyšíme, až budete získávat další ocenění nebo budete stát u zrodu objevů, které nám do budoucna usnadní naše životy.“