Talentová akademie letos láká na vesmírné aplikace laserů

Date of publication
News categories
Perex

„Vykašli se na pokusy s mikrovlnkou, pojď dělat opravdovou vědu”, tak už několik let zní motto Talentové akademie, kterou pořádají laserová centra Hilase a ELI Beamlines v Dolních Břežanech. V pátém ročníku Talentovky udělá dvanáctka středoškoláků od domácích experimentů opravdový skok a rovnou se vrhnou na aplikace laserů v kosmickém výzkumu.

Laser za více jak šedesát let své existence našel uplatnění snad ve všech odvětvích lidské činnosti, a proto není divu, že se stále častěji dozvídáme o jeho využití ve vesmírném prostoru. A právě tímto směrem obě laserová centra v posledních letech zaměřují část svého výzkumu. Vědecké centrum ELI Beamlines využívá svůj nejsilnější laser L4-Aton k napodobení podmínek, které panují v nitru hvězd, nebo atmosférách velkých planet.

„Vykašli se na pokusy s mikrovlnkou, pojď dělat opravdovou vědu”, tak už několik let zní motto Talentové akademie, kterou pořádají laserová centra Hilase a ELI Beamlines v Dolních Břežanech. V pátém ročníku Talentovky udělá dvanáctka středoškoláků od domácích experimentů opravdový skok a rovnou se vrhnou na aplikace laserů v kosmickém výzkumu.V Centru Hilase se zaměřujeme na vývoj laserů, které se uplatní v oblasti satelitního provozu a vzdáleného výzkumu Země. Jedná se například o laserové systémy, které umožní detekci kosmického smetí a jeho následné zničení, nebo laser pro přesné mapování povrchu planet LiDARem v rámci připravované mise LUGO.” říká Petr Boháček, který se v Centru Hilase věnuje laserům pro vesmírný průmysl.

Studenti středních škol, které baví fyzika a lasery, nemusí se svým výzkumem čekat až na univerzitu. Díky Talentové akademii mohou nakopnout svou vědeckou kariéru ještě před maturitou. Finalisté si v laserových centrech vyzkoušejí, jak výzkum v oblasti laserových technologií vypadá a své poznatky hned aplikují do „vesmírného prostoru“. Talentovka není však jen o prvních zkušenostech s reálnou vědou. Těm nejlepším laserová centra nabízejí místa stážistů přímo ve vědeckých týmech a pomáhají jim i dál v rámci jejich budoucí vědecké kariéry.

Stát se jedním z finalistů není vůbec těžké. Stačí se přihlásit na stránkách www.talentovka.cz a pustit se do vědeckého projketu, který letos pro účastníky vědci připravili. Porota pak vybere dvánáctku studentů, na které čeká zářijové finále přímo v profesionálních laboratořích laserových center. Nehledáme jen laserové fyziky, ale i chemiky, programátory, konstruktéry a všechny, které baví svět kolem přírodních věd a špičkových technologií. Ostatně věda je o spolupráci mezi obory a pro vesmírné aplikace to platí dvojnásob.

„Vykašli se na pokusy s mikrovlnkou, pojď dělat opravdovou vědu”, tak už několik let zní motto Talentové akademie, kterou pořádají laserová centra Hilase a ELI Beamlines v Dolních Břežanech. V pátém ročníku Talentovky udělá dvanáctka středoškoláků od domácích experimentů opravdový skok a rovnou se vrhnou na aplikace laserů v kosmickém výzkumu.Talentová akademie je skvělým projektem, jak oslovovat mladé talentované lidi a představovat jim svět vědy, neustálého poznávání, pokusů a napravovaných omylů. I přes náročnost víkendového maratonu ze všech finalistů vždy sálá nadšení a vlastně i trochu smutek z toho, že akce končí. To je nejlepší motivace i pro tento ročník.” dodává Roman Hvězda, vedoucí laserového centra ELI Beamlines.

Základní informace:

Organizátoři: Fyzikální ústav AV ČR – Laserová centra HiLASE a ELI Beamlines

O Talentové akademii: http://www.talentovka.cz, www.facebook.com/TalentovaAkademie

Profil uchazeče: věk 15 – 19 let, student SŠ se zájmem o přírodovědné předměty, zejména pak fyziku

Časový přehled:

28. 06. - 31. 07. 2022 Registrace

31. 07. 2022 Deadline pro odeslání projektu

15. 08. 2022 Vyhodnocení výsledků

17. - 19. 09. 2022 Finále v laserových centrech v Dolních Břežanech