Zdena Málková už není mezi námi

Datum publikace
Kategorie aktualit
Perex

Zdena Málková přišla na pracoviště Slovanka již začátkem 70. let. Okolo roku 1976 se stala sekretářkou Oddělení magnetismu a v této funkci setrvala až do roku 2012, kdy bylo oddělení dočasně rozpuštěno a taktéž odešla do penze.

Zdena Málková pracovala ve Fyzikálním ústavu od nepaměti, alespoň té mé. Do tehdy nové budovy Na Slovance přišla začátkem 70. let a z počátku pracovala s paní Irenou Bíchovou v personálním oddělení. Poté, okolo roku 1976, se stala sekretářkou a duší Oddělení magnetismu. V té době ještě neexistovaly osobní počítače a články ke zveřejnění se psaly ručně, sekretářka je pak přepisovala na stroji. Nebyla to její povinnost, ale dělala to pro nás ráda, její bleskurychlé prsty nám tehdy ušetřily spoustu času. Byli bychom tehdy bez ní bývali jako bez rukou. Posléze, s příchodem počítačů už tento úkol odpadl, ale ona si našla spoustu dalších a vytvořila systém, který nám magnetikům mohl kdekdo závidět. Sledovala docházku, zakládala všechna osobní data, kopie publikací, informace o grantech, když později přišly na svět. Zkrátka, ať jsme měli jakoukoliv obtíž, mohli jsme se na ni s důvěrou obrátit, ona zalistovala ve svých složkách a pomohla.

V sedmdesátých a na začátku osmdesátých let kvetlo Oddělení magnetismu bohatým společenským životem a Zdena se rozhodně nedržela stranou. Na seminářích oddělní fungovala jako zručná kuchařka pod vedením v tomto směru geniální Hanky Dvořákové. Níže se můžete se mnou potěšit několika fotkami z našich tehdejších akcí.

Hrazany (červen 1977)
Popis

Hrazany (červen 1977)

Seminář oddělení – Skryje (1986)
Popis

Seminář oddělení – Skryje (1986)

Seminář oddělení Desná – společenská hra (1978)
Popis

Seminář oddělení Desná – společenská hra (1978)

Na chatě (podzim 1986)
Popis

Na chatě (podzim 1986)

Výlet do Amsterdamu (1993)
Popis

Výlet do Amsterdamu (1993)

Výlet do Paříže (1992)
Popis

Výlet do Paříže (1992)

Zdena pracovala v Oddělení magnetismu až do roku 2012, kdy bylo oddělení dočasně rozpuštěno. Byli s ní spokojeni všichni vedoucí, kterým byla oporou, Zdeněk Frait, Láďa Půst, Ivan Tomáš a nakonec i já, Miloš Jirsa. Byla perfektní, nebylo co jí vytknout. Na konci roku 2012 měla už nárok na řádnou penzi, kterou si pak užívala se svou dcerou Ivankou ve společném rodinném domku. Nicméně, stále organizovala setkání magnetických veteránů každý měsíc v hospůdce.

Zdena Málková
Popis

Zdena Málková, sekretářka oddělení magnetismu v letech 1976-2012

Bohužel, na konci minulého roku se jí sešlo několik zdravotních problémů, zlomená stehenní kost, mrtvička a nakonec Covid 19. To už bohužel bylo nad její síly i při jejím neutuchajícím humoru a optimismu. Těsně před Vánocemi odešla. Budeš nám všem, Zdeno, chybět.


6.1.2021 Miloš Jirsa

Klíčová slova: