Perex
Přihlaste se do prvního ročníku studentské soutěže Sekce optiky, zde najdete kompletní pravidla.
Pravidla studentské soutěže Sekce optiky
- Vymezení pojmů: Pořadatelem a organizátorem je vědecká Sekce optiky (dále jen „Pořadatel“), Fyzikálního ústavu AV ČR v.v.i. Garantem akce je vedoucí Sekce optiky Alexandr Dejneka, ambasadorkou soutěže je vedoucí Laboratoře funkčních biorozhraní Hana Lísalová.
- Doba a místo konání: Soutěž je interní aktivitou Pořadatele a bude probíhat v termínu od 1.1.2024
do 1.12.2024. Přihlášení do soutěže proběhne elektronicky v termínu od 1.1.2024 do 29.2.2024. Místo konání soutěže je na pracovišti Fyzikálního ústavu AV ČR, v. v. i., a na dalších souvisejících místech daných charakterem hodnocených aktivit. - Cíl soutěže: Cílem této studentské soutěže je podpořit mladé vědecké talenty a jejich rozvoj z hlediska dovedností potřebných pro budoucí vědeckou kariéru a zároveň kreativitu a inovativnost studentů/studentek a jejich schopnosti prezentovat své nápady a projekty s dopadem do vědecko-výzkumného prostředí.
- Přihlašování: Soutěž je otevřena všem doktorandům a doktorandkám všech ročníků Sekce optiky, v platném pracovním poměru (výše pracovního poměru není limitována). Doktorandský status musí být platný po celou dobu konání soutěže.
- Informace poskytnuté v rámci soutěže poskytuje soutěžící s plným vědomím, bez nátlaku a svobodně. Účastí v soutěži projevuje každý/á soutěžící svůj souhlas s pravidly a zavazuje se tato pravidla bezvýhradně dodržovat.
- Termíny:
- Termín pro přihlášení do soutěže je 29. února 2024.
- Termín vyhodnocení první fáze je do 31.7.2024.
- Termín konání závěrečné konference bude stanoven na průběh listopadu (bude upřesněno).
- Termín ukončení soutěžních aktivit je do 1.12. 2024.
- Finální výsledky soutěže budou oznámeny do 1. 12.2024.
- Účast: Účast v soutěži je zdarma a soutěžící se mohou přihlásit na základě řádně vyplněného formuláře, který je k naleznutí na tomto odkazu: bit.ly/2024student-competition
- Hodnocení: Soutěž je rozdělena do dvou fází, které na sebe navazují. Pro postoupení do další fáze je nutné splnění předchozí.
- V první fázi soutěže soutěžící vyplní přihlašovací formulář včetně jména svého školitele a rozšířeného abstraktu v angličtině, který popisuje vědecké téma, kterému se věnovali během uplynulých 12 měsíců. Abstrakt by měl obsahovat krátký popis aktuálního stavu výzkumu, vysvětlení použitých vědeckých postupů, popis dosažených výsledků a závěr a měl by být o rozsahu maximálně 2 000 znaků. Soutěžící mohou spolu s abstraktem nahrát jeden obrázek. Kromě rozšířeného abstraktu musí soutěžící napsat motivační dopis, který by neměl přesáhnout 500 znaků. V dopise by měli popsat, co je motivuje věnovat se danému výzkumu a proč chtějí pokračovat v této oblasti. Obě části přihlášky budou hodnoceny porotou, která na základě hodnocení rozhodne o postupu soutěžící/ho do finální fáze. Limit počtu postupujících do druhé fáze není stanoven. Postupující do druhé fáze budou o svém postupu informování bez zbytečného odkladu mailem.
- V druhé (finální) fázi soutěže se soutěžící, kteří postoupili do této fáze, utkají na jednodenním vědeckém semináři, kde vstupem pro hodnocení budou individuální prezentace s výsledky jejich vědecké činnosti uvedené v rozšířeném abstraktu. Soutěžící jsou povinni vypracovat prezentaci na odborné téma, kterému se vědecky věnují. Požadovaný jazyk prezentace je angličtina. Časová dotace na 1 prezentaci je 15 minut, po nichž bude následovat 5minutový blok otázek poroty. Každý ze soutěžících dostane 3 dotazy od poroty, publiku bude umožněno položit 1-2 další dotazy, k jejichž zodpovězení může porota při finálním hodnocení také přihlédnout. Porota hodnotí individuálně každou/ého soutěžící/ho, přičemž proces hodnocení zohledňuje následující kritéria:
- Schopnost prezentovat vědecký obsah;
- Prezentační dovednosti a úroveň komunikace;
- Schopnost interakce vůči auditoriu a úroveň porozumění prezentovanému tématu vyhodnocená na základě odpovědí na položené otázky;
- Dodržení časového limitu prezentace.
- Zveřejnění vítězů: V závěru dne konání vědeckého semináře budou ústně oznámeni hodnotící porotou soutěžící umístění na prvních třech místech. Vítězné projekty budou také zveřejněny na intranetových stránkách FZU.
- Ceny: vítězové získají finanční odměnu a také jim bude umožněno představit svůj výzkum na společném celoústavním semináři FZÚ. Výše finanční odměny bude následující: první místo získá 15 000 Kč, druhé místo získá 7 000 Kč a třetí místo získá 5 000 Kč. Porota bude mít možnost udělit také zvláštní cenu libovolnému počtu soutěžících za mimořádně kvalitní práci a výkony. Každá/ý soutěžící dostane od poroty vlastní souhrnné hodnocení se zpětnou vazbou na svou prezentaci. Toto hodnocení bude neveřejné a dostupné jen danému soutěžícímu.
- Hodnotící porota: je nominována Pořadatelem soutěže a je složena ze tří interních vědeckých pracovníků FZU, mimo Sekci optiky.
Každý člen poroty má stejné hodnotící právo, stejně tak jako právo zdržet se. - Odhalení nekalostí: Pokud se zjistí, že soutěžící porušil/a pravidla soutěže, bude automaticky diskvalifikován/a. To může zahrnovat plagiátorství, užívání cizích prací či neúčast v některé z fází soutěže.
- Výsledky soutěže jsou konečné, bez možnosti odvolání. Konečné rozhodnutí o sporných otázkách je vždy na Pořadateli.
- Pořadatel si vyhrazuje právo s konečnou platností rozhodnout o všech záležitostech týkajících se této soutěže.
- Pořadatel je zároveň oprávněn soutěž kdykoliv změnit, zrušit, či upravit písemně tato pravidla. Vymáhání účasti a výher v soutěži soudní cestou je vyloučeno. Při nesplnění podmínek této soutěže ztrácí soutěžící nárok na cenu.
Tyto podmínky jsou účinné a platné od 11.12.2023.