Kdo si hraje, nezlobí

Datum publikace
Kategorie aktualit
Perex

Jedním z předpokladů spokojenosti na pracovišti je možnost skloubení kariéry a rodinného života. Nelehký úkol, na jehož řešení se jako zaměstnavatel úspěšně podílí Fyzikální ústav. Nedávno zprovozněné návštěvní místnosti s vybavením pro děti kouzlí úsměv na tváři rodičů i jejich potomků. První vlaštovkou bylo vytvoření oddychového koutku ve střešovickém komplexu. Pro děti do sedmi let vznikl ze zasedací místnosti herní prostor a rodičům slouží dvě pracovní místa.

„Dětská místnost je ideální kombinací kanceláře a dětského koutku. Dcera se sama v novém prostředí zabaví a já můžu nerušeně na počítači zpracovávat data a výsledky experimentů, na což bych se doma v režimu home office nedokázal soustředit,“ popisuje přednosti Martin Müller.

Nový prostor na Cukrovarnické si chválí také Filip Dominec: „Dětská místnost nám dělá radost každý týden. Mně umožňuje skloubit odpolední péči o dítě s prací na notebooku a s diskusí s kolegy na pracovišti. A naše dvouletá dcera se tam vždy těší, nejen na neohrané hračky, ale i na ostatní děti.”

Pozitivní ohlasy budí také upravený prostor Na Slovance pro čtyři děti a jejich doprovod, kterému jsou k dispozici dvě pracovní místa. „Na Fyzikálním ústavu vznikl kouzelný a současně velmi útulný prostor, kde je možné pobýt se svým dítětem,“ raduje se Martina Toufarová. „Je to velká pomoc v situaci, když si potřebujete vzít dítě na chvilku do práce. Odpadá problém shánění krátkodobého hlídání, které je většinou velmi nákladné.“

S využívání nového prostoru pro tři děti a dvě dospělé osoby v prostorách břežanského centra ELI-Beamlines má zkušenosti Jiří Vaculík. Ten oceňuje, že v případě neplánované situace, kdy by bylo nutné zůstat s dítětem doma, může být k dispozici na pracovišti a zároveň poskytnout potřebnou rodičovskou péči. „Dostatek různorodých aktivit v koutku dítě zaujme a zaměstná po dobu, kdy se věnuji práci, případně jednám s kolegy,“ vysvětluje.

Vytvoření zázemí pro děti a jejich pečovatele je jen součástí řady podpůrných opatření, které FZU nabízí. „Zaměstnanci mohou využívat například flexibilní pracovní dobu, zkrácené úvazky nebo práci z domova,“ upřesňuje Lucie Beránková za HR FZU.

Autor: Petra Köppl Foto: Archiv Martina Toufarová a Jiří Vaculík Datum: 5. 3. 2020