Česká republika si letos 1. května připomněla dvacáté výročí vstupu do Evropské unie. Uplynulých dvacet let zásadně změnilo české výzkumné prostředí, česko-německé vztahy i Evropský výzkumný prostor. „Věda v posledních desetiletích výrazně těžila z možností, které jí Evropa nabízí.
Jedním z příkladů je také Evropskou unií podporovaná mobilita mezi jejími členskými státy a další atraktivní programy financování,“ uvedl prezident Společnosti Maxe Plancka (MPG) Patrick Cramer na slavnostním otevření prvních tří Dioscuri center v České republice v pátek 17. května 2024. „Ani dvacet let po rozšíření Evropské unie ovšem excelence ve výzkumu není v rámci Evropského výzkumného prostoru rovnoměrně rozložena," sdělil Patrick Cramer.
Boj proti odlivu mozků z České republiky
Zde přichází na řadu program Dioscuri. V zájmu vyrovnání stávajících rozdílů ve výkonnosti mezi západní a východní Evropou realizuje Společnost Maxe Plancka program orientovaný na podporu konkrétních vědeckých osobností. První tři inovativní výzkumné skupiny v České republice, tzv. centra vědecké excelence Dioscuri, budou podporovat nadějné mladé výzkumné pracovníky na jejich cestě k excelenci a nezávislosti – a tím posilovat českou vědu a celý Evropský výzkumný prostor. Jedním z cílů programu Dioscuri je snížit tzv. odliv mozků, tj. situaci, kdy vysoce kvalifikovaní výzkumní pracovníci opouštějí určité regiony a přesouvají se do jiných.
Slavnostní otevření center uspořádala Společnost Maxe Plancka ve spolupráci s partnery. Program Dioscuri financuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT) společně s německým Spolkovým ministerstvem pro vzdělávání a výzkum (BMBF). První tři česká centra Dioscuri působí při Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR a při Masarykově univerzitě. „Za Českou republiku i českou vědeckou komunitu mohu říci, že jsme upřímně vděční za rozšíření programu Dioscuri do naší země. Jedná se o jedinečnou příležitost přilákat k nám excelentní mladé vědce se zkušenostmi ze zahraničí, kteří posunou nejen český výzkum zase o kus dále. První výzva potvrdila atraktivnost programu a Česká republika je připravena jej i nadále rozvíjet,” uvedla vrchní ředitelka sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Radka Wildová.
První tři centra Dioscuri v České republice
Helena Reichlová, Barbora Špačková a Peter Fabian ve své dosavadní vědecké kariéře rovněž využili svobody a možností, které EU nabízí a část svého výzkumu uskutečnili ve Francii, Německu a Švédsku. Obě fyzičky a vývojový biolog se v první výzvě programu Dioscuri dokázali prosadit v konkurenci 30 dalších uchazečů. Vynikající mladí výzkumníci díky prvním třem centrům Dioscuri v České republice založí vlastní výzkumné skupiny na českých hostitelských institucích:
- Helena Reichlová otevřela 1. října 2023 své Centrum Dioscuri pro spinovou kaloritroniku a magnoniku. Sídlí v Akademii věd ČR v Praze. Fyzička pevných látek chce zkoumat spinovou kaloritroniku a magnoniku v altermagnetech.
- Peter Fabian, vedoucí Centra Dioscuri pro biologii kmenových buněk a metabolických onemocnění, chce se svou výzkumnou skupinou zkoumat lidské dědičné choroby pomocí zvířecích modelů. Centrum Dioscuri vzniká na Masarykově univerzitě v Brně, druhé největší univerzitě v České republice.
- Barbora Špačková od léta 2024 povede ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR Centrum Dioscuri pro optiku jednotlivých molekul.Ve své práci chce využít principů nanofyziky k vývoji nejmodernějších přístrojů, které mohou změnit naše chápání základních složek života.
Česká republika jako atraktivní vědecká lokalita
Až 57 procent uchazečů, kteří usilovali o vedení některého z center Dioscuri, se nenarodilo v České republice a 30 procent uchazečů nemělo k České republice žádný předchozí vztah. Tato čísla ukazují, že nejen program financování, který iniciovala Společnost Maxe Plancka, je velmi atraktivní, ale že Česká republika je také atraktivním místem pro výzkum: v posledních zhruba deseti letech česká politika zvýšila investice do výzkumu a vývoje na různých úrovních. Například strukturální fondy EU z období financování 2007 až 2014 byly využity k vybudování nových moderních výzkumných zařízení po celé zemi. Výhodou programu je také to, že centra Dioscuri jsou napojena na Společnost Maxe Plancka, která využívá osvědčené a inovativní strategie podpory mladých výzkumných pracovníků na jejich cestě k vědecké excelenci a nezávislosti.
Program Dioscuri v České republice
V příštích letech vznikne na českých hostitelských institucích až pět center vědecké excelence Dioscuri. Podpora v rámci programu Dioscuri významně překračuje rámec běžného financování projektů. Financování centra Dioscuri podporuje vynikající výzkumné pracovníky, aby v regionu založili inovativní a mezinárodně viditelnou výzkumnou skupinu.
Na počáteční období pěti let skupina obdrží až 300 000 € ročně a současně získává vědeckou podporu zkušených partnerů z Německa. Hostitelská instituce poskytuje vybavení potřebné pro výzkum i další finanční zdroje a nabízí řediteli centra dlouhodobou perspektivu. Financování zajišťují rovným dílem německé Spolkové ministerstvo pro vzdělávání a výzkum (BMBF) a české Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT).
Po spuštění programu Dioscuri v Polsku v roce 2019, kde vzniklo již osm vědeckých center, je Česká republika druhou zemí, ve které je tento nadnárodní program realizován. Zřizováním inovativních výzkumných center ve střední a východní Evropě přispívá program Dioscuri k ukotvení vědeckých standardů excelence v regionu a k překonání existujících rozdílů ve výkonnosti mezi západní a východní Evropou. Společnost Maxe Plancka tak významně přispívá k posílení evropského výzkumného prostoru jako celku.