Strojové učení, jako součást umělé inteligence, již dnes hraje důležitou roli nejen v každodenním životě, ale také ve vědeckých postupech. Letošní Nobelova cena za fyziku, udělená J. Hopfieldovi a G. Hintonovi, ocenila zásadní objevy v oblasti strojového učení a umělých neuronových sítí. Toto prestižní ocenění však vyvolalo nejen nadšení, ale také otázky – jak ve vědecké komunitě, tak mezi širokou veřejností. Diskuse se otevřela především nad tím, jak mohla fyzika, zaměřená na studium neživé přírody, inspirovat vývoj umělé inteligence, která je považována především za důsledek pokroku v matematice a informatice.
Přednáška doktora Pavla Baláže se zaměří na fyzikální principy, které inspirovaly klíčové objevy obou laureátů. Společně nahlédneme do historického kontextu, kde se fyzika setkávala s neurovědami, a ukážeme, jak fyzikální koncepty započali vývoj metod, které dnes mění svět. Přednáška nabízí pohled na vědu jako na provázaný celek, kde inspirace z jednoho oboru může vést k revoluci v jiném.
Na místě si budete moci dát lehké občerstvení a vzít si pracovní list (nejen) pro vyučující a popularizátor(ky). Pokud se nemůžete zúčastnit osobně, nezoufejte: online stream najdete na YouTube kanálu Pátečníci a záznam později na YouTube kanálu FZU AV ČR.
Fyzika o páté
Máte zájem o novinky ze světa fyziky a přínosy fyzikálního výzkumu v každodenním životě? Nebo učíte a zajímá vás, jak přiblížit odborná témata studentům? Chcete poznat prostředí české i světové vědy? Přijďte na přednášková a diskuzní setkání v neformálním duchu s vědci a vědkyněmi Fyzikálního ústavu i dalších ústavů AV ČR a univerzit!
O co jde a jak to funguje?
- Naše ústavy se otevírají zájemcům o aktuální informace z fyziky a příbuzných oborů.
- Setkání probíhají neformálním způsobem nad šálkem kávy nebo čaje.
- U vybraných témat zveme návštěvníky na exkurze a workshopy v laboratořích.
- Témata můžete sami navrhovat - Vaše návrhy uvítáme na pr [at] fzu [dot] cz.
Kdy a kde?
- Setkávání probíhá jednou měsíčně, většinou první úterý v měsíci v 17:00.
- Délka je asi 1,5 h, přizpůsobena podle tématu.
Informace naleznete také na: Fyzika o páté | FZU